Vďaka očakávanej akvizícii tretej najväčšej slovinskej banky SKB francúzskou bankou Societe Generale by malo dôjsť k urýchleniu konsolidácie a privatizácie bankového sektora v Slovinsku. Podľa názoru analytikov je Slovinsko pre zahraničné banky atraktívne vďaka svojmu výraznému posilňovaniu hrubému domácemu produktu (HDP), ktorý by mal v tomto roku podľa predpovedí vzrásť o 4 % po minuloročnom raste o 4,25 %.
Vedenie banky SKB v sobotu ukončilo niekoľkomesačné špekulácie oznámením, že vybralo finančnú spoločnosť Societe Generale za preferovaného záujemcu. Táto druhá najväčšia francúzska banka oznámi v tomto týždni verejnú ponuku na uskutočnenie akvizície v hotovosti. Analytici hodnotia banku SKB na 140,4 mil. EUR. Akvizícia banky SKB, ktorá má trhový podiel 11,5 %, bude doteraz najväčšou v slovinskom bankovom sektore. „Akvizícia výrazne posilní konkurenčné prostredie v sektore, keďže Societe Generale zavedie nové produkty, predovšetkým v oblasti investícií a úspor. Povedie to ku konsolidácií v sektore, ostatné banky budú musieť zlepšiť svoju konkurencieschopnosť. Urýchli to tiež privatizáciu dvoch štátnych bánk,“ povedal analytik spoločnosti Abanka Tomi Apollonio.
V Slovinsku poskytuje 2 mil. obyvateľom svoje služby 24 bánk, z ktorých dve najväčšie, Nova Ljubljanska Banka a Nova Kreditna Banka Maribor, sú stále v štátnom vlastníctve. Spolu majú 40-percentný trhový podiel. Štyri menšie banky sú vo väčšinovom zahraničnom vlastníctve. Societe Generale otvorila pobočku v Slovinsku v roku 1994, avšak je jednou z najmenších bánk v krajine s trhovým podielom iba 0,4 %. Banka SKB, ktorej hlavnými aktivitami sú korporatívne a retailové bankovníctvo, aktívne hľadala strategického partnera viac ako rok, keďže v roku 1999 utrpela čistú stratu 5,5 miliárd toliarov (24 mil. USD), predovšetkým kvôli nedobytným úverom. Za rok 2000 by mala vykázať podľa predbežných údajov čistý zisk 240 mil. SIT.
O kúpu podielu v niektorej zo slovinských bánk prejavili záujem talianska banka UniCredito, rakúska Raiffeisen Zentralbank a belgická KBC. Očakáva sa, že zahraničné banky predložia ponuku na nákup podielov v štátnych bankách, ktorých privatizácia by sa mala začať v druhej polovici tohto roku. Minoritné podiely sa predajú domácim a zahraničným investorom. Slovinská vláda si stanovila bankovú privatizáciu za jeden z hlavných strednodobých cieľov.