Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už predložilo Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) privatizačné projekty š.p. Východoslovenské energetické závody (VSE) Košice, Transpetrolu, a.s. a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š.p. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, privatizačné projekty obsahujú základné ekonomické údaje, majetkovo-právnu dokumentáciu a stručný podnikateľský zámer. Pri VSE a SPP obsahujú projekty aj návrhy na prvotnú transformáciu oboch štátnych podnikov na a.s. a následne privatizáciu ich 49-percentných podielov.
Na základe uznesenia vládneho kabinetu sa z ostatných rozvodných štátnych podnikov, Západoslovenských energetických závodov Bratislava a Stredoslovenských energetických závodov Žilina, vyčlení teplárenstvo. „Privatizačné projekty oboch podnikov predložíme po dopracovaní na MSPNM do 31. marca,“ povedal P. Benčurik. Rezort hospodárstva paralelne vypracoval aj koncepcie reštrukturalizácie a privatizácie rozvodných podnikov, ktorými sa na svojom rokovaní bude v najbližšej dobe zaoberať slovenská vláda.
Do konca tohtoročného marca by mal vládny kabinet prerokovať privatizačný projekt a rozhodne o privatizácii štátneho rozvodného podniku VSE. K 1. aprílu 2001 sa podnik pretransformuje na akciovú spoločnosť s názvom Východoslovenská energetika, ktorej časť sa následne sprivatizuje. Keďže VSE teplárne nevlastnia, prebehne ich transformácia a privatizácia skôr ako v prípade Stredoslovenských a Západoslovenských energetických závodov.
MH SR vyhlásilo tender na výber poradcu pre privatizáciu 49-percentného podielu Transpetrolu 5. decembra minulého roka. Otváranie obálok s ponukami sa bez účastí záujemcov uskutoční 8. januára tohto roka. Známy je aj poradca pri privatizácii SPP, komisia pre jeho výber ako najlepšiu vyhodnotila ponuku spoločnosti Credit Suisse First Boston.