ČLÁNOK




Investori očakávajú vstup Číny do WTO
2. januára 2001

Zahraniční investori a čínske spoločnosti čakajú na výstrel, ktorý označuje štart. Očakávajú otvorenie vnútorného trhu tejto krajiny po jej vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Plánujú nielen partnerstvo, ale aj konkurenčný boj so súpermi na trh.

Vstup Číny do WTO v tomto roku po 14 rokoch ťažkých rozhovorov otvorí zahraničným spoločnostiam a investorom prístup do oblastí, ktoré boli doposiaľ pre nich uzavreté – telekomunikácie, priemysel, poľnohospodárstvo, bankovníctvo, poistný trh a trh obchodovania s cennými papiermi.

Analytici predpokladajú, že vďaka tomu stúpne priamy prílev zahraničných investícií v tejto krajine. Za prvé tri štvrťroky minulého roku investície dosiahli hodnotu 37,9 mld. USD. Ich prvá vlna smerovala do štátneho sektora. najznámejším príkladom bolo rozhodnutie spoločnosti PetroChina, najväčšej ropnej spoločnosti Číny, ktorá získala od PB Amoco 260 mil. USD pred primárnou emisiou akcií v New Yorku a Hong Kongu v apríli minulého roku. To, že BP Amoco vstúpila do PetroChina, v určitej miere zažehnalo obavy investorov, ktorí sa obávali toho, že čínsky podnik sa riadi neefektívne. Spoločnosť Exxon Mobil vložila v októbri minulého roku do primárnej emisie druhej najväčšej čínskej spoločnosti Sinopec 1 mld. USD. V súčasnosti vedie rokovania o tom, že v krajine otvorí 500 benzínových čerpadiel. Záväzok Royal Dutch / Shell kúpiť akcie plynárenskej a ropnej spoločnosti CNOOC za asi 2 mld. USD pri ich umiestnení na trhu, urýchlil získanie na povolenia na výstavbu rafinérie, ktorá bude spoločným podnikom oboch firiem. Jej hodnota bude 4 mld. USD a Royal Dutch /Shell bude mať v ňom kontrolný balík akcií.

Na enargetický sektor Číny sú zamerané pohľady aj niektorých ruských firiem. Firima Yukos podpísala so spoločnosťou CNOOC zmluvu, že v rokoch 2001 až 2003 bude do Číny dodávať ročne 3 milióny ton ropy. Hovorí sa, že táto zmluva je len prológom k projektu spoločnosti Yukos, ktorý predpokladá výstavbu ropovodu.

Telekomunikačný sektor, ktorý bol pre zahraničných investorov ešte nedávno uzavretý, bude zaujímať zahraničných investorov. O tri roky po vstupe Číny do WTO budú môcť zahraničné spoločnosti kúpiť 49 percentný balík akcií v čínskych spoločnostiach. Britská spoločnosť Vodafone AirTouch vložila 2,5 mld. USD do firmy China Mobile. Hongkongská spoločnosť Hutchison vložila do druhého najväčšieho telekomunikačného operátora v krajine China Unicom 400 mil. USD. Spolčonosť AT&T sa stala prvou spoločnosťou, ktorá začne poskytovať v krajine telekomunikačné služby. Zatiaľ je to len v meste Šanghaj.

Situácia vo finančnom sektore Číny je oveľa problematickejšia ako v iných oblastiach ekonomiky. Banky, poisťovne a brokerské spoločnosti nemajú dosť skúseností. Fungujú neefektívne a sú zaťažené problematickými úvermi, alebo nelikvidnými aktívami.

Vladimír Bačišin


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS