Peniaze na krytie dlhu sa majú v Taliansku získať predovšetkým predajom časti štátnych podielov vo významných a značne lukratívnych spoločnostiach a firmách.
Týmto spôsobom sa má získať 12,5 miliardy EUR (10,5 mld.USD).
Minister financií Vincenzo Visco uviedol, že v priebehu budúcich niekoľkých mesiacov ponúkne vláda na predaj prinajmenšom 10% akcií energetického gigantu Enel, kde je majoritným 68%-ným vlastníkom. Zvažuje aj ďalšie kolo predaja akcií, čím chce dovedna získať pre štátnu pokladňu 4,5 miliardy dolárov.
V „hre“ je aj ropná a plynárenská skupina Eni, v ktorej talianska vláda vlastní 35%-ný balík akcií a chce ponúknuť na predaj 5% z tohto objemu. Ak sa nájde bonitný investor, pribudne do talianskeho štátneho rozpočtu zhruba 2,5 miliardy USD.
Rovnakú čiastku plánuje získať minister financií aj z predaja 2,64% akcií Telecom Italia. Tento telekomunikačný gigant už prešiel rozsiahlym privatizačným procesom v roku 1997, ktorý má prejsť do ďalšieho štádia uvedeným vládnym rozhodnutím.
Ďalšie zdroje sa majú zhromaždiť z viacerých menších operácií v už sprivatizovaných talianskych firmách. Má ísť o predaj 1,3% akcií bankovej skupiny BNL, 1,1% akcií poisťovne Ina a 0,3% akcií banky San Paolo IMI Bank.
Všetky tieto rozhodnutia vyplývajú z toho, že taliansky kabinet nebol dostatočne spokojný s výsledkom značne kontroverznej 3G-aukcie, ktorá umožní operátorom mobilných sietí poskytovať služby tretej generácie. Vláda bola totiž sklamaná z toho, že suma za získané licencie dosiahne čiastku „iba“ 27 000 miliárd lír/13,9 miliardy EUR/, čo údajne nezodpovedá dimenziám nesmierne lukratívneho talianskeho telekomunikačného trhu. Hľadajú sa preto nové zdroje na vykrytie štátneho dlhu, a to spôsobom, ktorý navrhol minister financií Vincenzo Visco.
V prípade energetického gigantu Enel vláda dokonca tvrdí, že neexistujú nijaké politické obmedzenia, aby získal zahraničný investor až 28% akcií tejto „perly“ talianskej ekonomiky.
Analytici však už teraz upozorňujú na to, že takýto krok sa nebude môcť realizovať do apríla budúceho roka, kedy budú v Taliansku parlamentné voľby. Inými slovami – Enel a jeho postupný odpredaj je predsa len politicky veľmi citlivá otázka.
Jeho akcie zaznamenali v ostatných mesiacoch pokles a na Milánskej burze sa podľa najnovších údajov obchodovali za 4,27 EUR, čo je nižšia hodnota v porovnaní s rokom 1999, kedy sa realizoval verejný úpis akcií Enelu.
Ďalším limitujúcim faktorom je rozhodnutie tejto spoločnosti zaregistrovať na burze 25% akcií dcérskej telekomunikačnej firmy Wind, čo sa má uskutočniť v marci budúceho roka.
Limity teda existujú, no talianska vláda je pod tlakom a chce urobiť maximum, aby saturovala štátny rozpočet a podstatne znížila nápor na dlhovú službu.
Táto požiadavka je evidentná nielen v Ríme, ale aj v centrále Európskej únie v Bruseli…