Americká investičná banka Goldman Sachs v závere uplynulého týždňa znížila svoje prognózy rastu pre hrubý domáci produkt (HDP) USA, ktorý má v budúcom roku dosiahnuť iba 2,5 % v porovnaní s pôvodne avizovanými troma percentami. Banka zároveň dodala, že zníženie kľúčových úrokových sadzieb prostredníctvom americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) by mohlo odvrátiť možnú hospodársku recesiu.
Za spomaľujúce faktory expanzie americkej ekonomiky Goldman Sachs označila klesajúci objem objednávok na priemyselné tovary, rastúci počet osôb poberajúcich podporu v nezamestnanosti, vyššie náklady na energiu a narastajúci objem zásob podnikov. Banka zároveň predpokladá, že Fed v snahe zabrániť ďalšiemu oslabovaniu národného hospodárstva pristúpi v budúcom roku k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb o pol až celý percentuálny bod a to už v prvom kvartáli 2001.
„Stále sme presvedčení o tom, že recesiu je ešte možné odvrátiť,“ uviedli analytici banky. Dodali, že ani cenové tlaky zo strany vyšších nákladov na nákup ropy a napätá situácia na trhu práce by nemali odradiť banku od zníženia sadzieb. Podľa Goldman Sachs by pokračujúce spomaľovanie v kombinácii s voľnejšou menovou politikou mohli pomôcť udržať do jari budúceho roka výnosy z 10-ročných amerických štátnych pokladničných poukážok na úrovni 5 %. Výnosy z poukážok počas neskorého piatkového obchodovania v USA predstavovali 5,35 %.
K možnej recesii v krajine sa cez víkend vyjadril aj prezident Bill Clinton, ktorý však naďalej očakáva pokračovanie expanzie americkej ekonomiky, avšak v pomalšom tempe ako doteraz. Na rozdiel od kandidáta na post viceprezidenta, Republikána Dicka Cheneyho a iných politikov, ktorí očakávajú negatívny obrat v ekonomickom vývoji krajiny, podľa Clintona viacero ukazovateľov potvrdzuje, že v krajine naďalej pokračuje hospodársky rast.