Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service oznámila zlepšenie vyhliadok pre slovenský bankový sektor vďaka očakávanému pokračovaniu externej podpory, prílevu kapitálu a vzdelanej pracovnej sily prostredníctvom privatizácie, a tiež vďaka výrazným zmenám v bankovej legislatíve. Avšak finančné fundamenty bánk budú stále slabé, i keď sa postupne zlepšujú.
Depozitné a úverové ratingy všetkých slovenských bánk sú podporované očakávanou pokračujúcou externou podporou, vrátane vládnej podpory v prípade Všeobecnej úverovej banky (s ratingom Ba2/E/Not Prime) a Slovenskej sporiteľne (Ba2/E/Not Prime) a podpory zo strany banky UniCredito Italiano S.p.A. (s ratingom Aa3/B/P-1), silného strategického investora v prípade Pol’nobanky (s ratingom Ba2/E+/Not Prime). Pokiaľ budú podporné faktory neporušené, vyhliadky depozitných ratingov slovenských bánk budú stabilné.
„Okrem toho, rozhodnutie slovenskej vlád reštrukturalizovať a privatizovať banky postupným predajom ich podielov silným strategickým zahraničným investorom môže priniesť uvedeným bankám potrebný kapitál a vzdelanú pracovnú silu,“ skonštatovala ratingová agentúra. Následkom toho sa vyhliadky agentúry Moody’s pre finančnú silu bankového sektora pomaly zlepšujú. „Domnievame sa, že reštrukturalizácia bola potrebným krokom v rámci snáh obnoviť rovnováhu v bankovom sektore Slovenskej republiky. Predaj vládnych majoritných podielov v bankách už prebieha, takže privatizácia hlavných vládnych podielov v bankovom sektore by sa mal uskutočniť v priebehu nasledujúceho roku,“ povedal Otto Dichtl, analytik a autor uvedeného hodnotenia bankového systému.
Okrem toho, slovenská vláda v júni 2000 schválila celý rámec dôležitých zmien v bankovej legislatíve, vrátane zákonov o konkurze. Zámerom týchto zmien je zväčšenie kompatibility slovenskej legislatívy so zákonmi EÚ a odstránenie nedostatkov, ktoré agentúra Moody’s považuje za hlavné prekážky na ceste oživovania slovenských bánk. Agentúra Moody’s sa taktiež domnieva, že výsledkom zmien legislatívy o konkurze môže v dohľadnej dobe byť zlepšenie kvality aktív, keďže bankám umožnia ľahšie vymáhať úvery.
Avšak finančné fundamenty slovenských bánk sú naďalej slabé, hoci sa mierne zlepšujú, čo sa prejavuje v utlmenej ziskovosti, vo vyšších nákladoch, v slabšej likvidite a v nízkej ekonomickej kapitalizácii. Agentúra Moody’s očakáva, že napriek doterajším snahám slovenskej vlády zlepšiť ekonomické podmienky v krajine sa Slovensko bude zbavovať značného bremena vo forme zlých úverov iba pomaly a postupne. K pretrvávajúcim problémom nízkej kvality aktív prispieva aj nedostatok skúsených a vyškolených úverových analytikov vo väčšine slovenských bánk, pričom zlepšenie v bankovom sektore bude závisieť aj od reštrukturalizácie podnikového sektora. Agentúra Moody’s sa domnieva, že napriek uvedenému zlepšeniu sú oprávky naďalej nedostatočné, pričom určité daňové znevýhodnenia nútia banky vytvárať ďalšie oprávky.