PRAHA – Dopyt po akciách Komerční banky a Českého Telecomu v dôsledku atraktívnych kurzov po nedávnych poklesoch podporil v pondelok pražskú burzu. Akcie Komerční banky vzrástli o výrazných 10,7 % na 792 Kč a korigovali tak svoj prepad v predchádzajúcom týždni. „Dopyt po akciách Komerční banky spôsobili domáci investori, popoludní sa pridali tiež investori zo zahraničia. Na trhu chýbal silný predajca, ktorý tu bol v uplynulom týždni,“ uviedol maklér CA IB Securities Silvio Kotarac. Rast akcií telekomunikačného sektora a pozitívny vývoj na svetových trhoch pomohli k rastu Českému Telecomu, ktorý posilnil o 3,9 % na 460 Kč. Telecom v pondelok oznámil, že od januára budúceho roka plánuje zvýšenie cien svojich telefónnych služieb v priemere o 0,8 %.
V utorok zapríčinil oslabenie burzy pokles akcií Českého Telecomu, ktorý ovplyvnila podľa maklérov negatívna nálada voči technologickým emisiám vo svete. Na českom trhu navyše absentovali kupujúci.
Predaje väčšiny domácich blue chips, zapríčinené negatívnym vývojom na svetových trhoch, poslali v stredu pražskú burzu o takmer štyri percentá nadol na nové minimá. „Výpredaj najviac postihol Český Telecom, a to predovšetkým kvôli tzv. ‚stop loss‘ príkazom a pokynom ‚margin calls‘,“ uviedol na internete Tomáš Sedláček z Patria Finance. „Negatívna nálada na zahraničných trhoch spolu s predajnými príkazmi zrazili cenu Telecomu na ďalšie tohtoročné minimum,“ dodal S. Kotarac. Väčšiemu poklesu akcií Komerčnej banky zabránilo podľa maklérov vyhlásenie námestníka ministra financií Jana Mládka, že štát by mal vydať garancie za zlé úvery banky pred jej privatizáciou.
Pokles českých blue chips pokračoval na pražskej burze aj vo štvrtok, pričom negatívna nálada na svetových trhoch spôsobila pokles domácich indexov na 19-mesačné minimá. „Negatívna nálada na svetových trhoch spolu s predajnými príkazmi domácich a zahraničných investorov stlačila celý trh na nižšie úrovne,“ povedal maklér Wood & Company Jan Pavlík. Najväčší pokles zaznamenal Český Telecom, ktorý zatváral so stratou 6,9 %. České akcie v piatok oživili nad svoje 19-mesačné minimá, ktoré dosiahli počas silných výpredajov v predchádzajúcich štyroch obchodných dňoch. Ich rast vyvolal domáci dopyt po akciách ČEZ a Českého Telecomu. Podľa obchodníkov však išlo skôr o prestávku v negatívnom trende a vyhliadky do konca roka nevyzerajú veľmi priaznivo.
„Trh v piatok mierne korigoval svoje predchádzajúce silné straty, keď záujem o akcie prejavili najmä domáci investori,“ povedal maklér Conseq Finance Josef Bednář. Podľa ministra financií Pavla Mertlíka by mala vláda na jednom zo svojich ďalších zasadaní prerokovať návrh na predaj troch licencií pre mobilné telefóny tretej generácie (UMTS), pričom štvrtá licencia by sa mala vydražiť na aukcii. „Pre súčasných mobilných operátorov je pozitívnou správou, že nebudú musieť bojovať o licenciu UMTS. Cena 5 mld. CZK za jednu licenciu je dosť vysoká. Odhadovaná cena licencie predstavuje približne tri miliardy českých korún,“ povedal analytik Wood & Company Jan Slabý.
VARŠAVA – Poľský trh v pondelok uzavrel nárastom druhý obchodovací deň po sebe vďaka niektorým emisiám novej ekonomiky. Oslabenie indexu spôsobila kritika výboru pre monetárnu politiku, ktorý označil vo svojej pondelkovej správe návrh poľského štátneho rozpočtu na rok 2001 za nerealistický, čo znamenalo vznik nejasnej situácie ohľadom redukcie úrokových sadzieb očakávaných v roku 2001. Grzegorz Zaniewski zo spoločnosti Kredyt Bank uviedol, že trh reagoval na niekoľko lokálnych správ a poľská burza by mala sledovať ďalší vývoj na európskom a americkom trhu.
Vyberanie ziskov z technologických a telekomunikačných titulov v utorok oslabilo varšavskú burzu po raste zaznamenanom počas dvoch predchádzajúcich obchodných dní.
Výpredaj akcií poľských spoločností „novej ekonomiky“ v súvislosti s predchádzajúcim poklesom newyorského indexu Nasdaq mal na varšavskú burzu v stredu negatívny vplyv, avšak do konca obchodného dňa sa akciám podarilo vykompenzovať straty vďaka náhlemu vstupu špekulačných nákupcov. „Stáva sa, že lokálne faktory majú na trh minimálny vplyv, a práve to platí o uplynulých dňoch. Každý momentálne pozorne sleduje vývoj indexu Nasdaq,“ povedal G. Zaniewski. Obchodníci vyčkávali na piatkové zverejnenie údajov o bežnom účte za október, ktoré by mali byť ďalším signálom vývoja na domácom trhu.
Pokles akcií „novej ekonomiky“ mal vo štvrtok negatívny vplyv na ostatné emisie na varšavskej akciovej burze. Obchodníci boli znepokojení pokračujúcimi stratami amerického akciového indexu Nasdaq, pričom podľa slov analytikov sa nevyskytli žiadne signály, že by sa situácia mala v blízkej dobe zlepšiť.
Varšavský burzový index WIG 20 v piatok uzatváral na mierne vyššej úrovni po tom, čo v priebehu troch predchádzajúcich obchodných dní zaznamenal pokles. Avšak analytici povedali, že rast burzy je pravdepodobne obmedzený, keďže významní domáci a zahraniční investori sa držali v ústraní. Index WIG 20 v priebehu uplynulého týždňa oslabil o 3 % na úroveň 1623,2 bodu, pričom v piatok posilnil o 0,2 %. High-tech akcie s vysokou trhovou kapitalizáciou si rozšírili svoje straty, čím technologický index TechWIG v piatok oslabil o 7,4 % na 1240,6 bodu, čo je jeho najnižšia úroveň od vzniku indexu v apríli tohto roku.
BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie v pondelok rozšírili svoje prírastky počas slabého obchodovania na burze, ktoré sledovalo vývoj v Európe. Medzi akcie, ktoré zaznamenali výrazný rast, patrili emisie systémového integrátora Synergon a akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL. „Na začiatku obchodného dňa obchodníci predpokladali vyššie prírastky v dôsledku finálneho uzatvárania výsledkov amerických prezidentských volieb. Avšak zahraniční investori sa aj naďalej držali mimo trhu,“ povedal obchodník Wintrust Tamás Revesz. Akcie Synergon v pondelok uzatvárali o 150 HUF vyššie na úrovni 1165 HUF, pričom pokračovali v raste na základe zverejnenia správy v predchádzajúcom týždni o podpísaní dohody na 10 rokov s pobočkou talianskej firmy Vivendi v Maďarsku. MOL posilnil o 95 HUF na 4 230 HUF, pričom zahraniční investori boli pri nakupovaní akcií spoločnosti opatrní.
Maďarská burza poklesla v utorok na jednoročné minimum po oslabení akcií systémového integrátora Synergon, ktorých objem obchodov predstavoval viac ako štvrtinu z celkového objemu. „Väčšina maďarských emisií v utorok poklesla, keďže trh nezaznamenal prílev nových investícií,“ uviedol díler Balázs Szegner zo spoločnosti Eastbrokers.
Maďarské akcie poklesli v stredu na ďalšie ročné minimá, pretože maďarskí obchodníci začali predávať. Analytici však povedali, že na trhu sa očakáva pozitívny zvrat, keďže sa predpovedalo obnovenie nákupnej aktivity zahraničných investorov. „Viem, že mnohí sú stále pesimisticky naladení, avšak podľa môjho názoru sa trend zmení a index BUX už o týždeň začne rásť,“ povedal T. Revesz. „Dnes to bolo prvý raz po mnohých mesiacoch, čo sme zaznamenali nákupy akcií Matáv zahraničnými obchodníkmi,“ dodal. Správa o akvizícii nepomohla akciám systémového integrátora Synergon, ktoré v stredu poklesli o 12,66 % na 1000 HUF, hoci predtým vzrástli približne o 50 % pod vplyvom správy o 10-ročnom kontrakte. V utorok večer bola zverejnená správa, že Synergon kúpil 50-percentný podiel plus jednu akciu v českej spoločnosti Infinity a.s.
Maďarský akciový index BUX poklesol vo štvrtok opäť na svoju najnižšiu úroveň v tomto roku, keď burzu zasiahli prudké predaje zo strany zahraničných investorov. Maďarské emisie kopírovali pohyby telekomunikačného titulu Matáv, ktorý padol v súlade s ostatnými telekomunikačnými titulmi na európskych trhoch. Akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL si počínali v rozpore s negatívnymi trendmi a vzrástli o 80 HUF na 4000 HUF. Pomohli im špekulácie, že spoločnosť MOL bude v budúcnosti pravdepodobne kooperovať s poľskou spoločnosťou PKN. Farmaceutické emisie oslabili aj napriek dohode farmaceutických firiem s vládou o budúcoročnom zvyšovaní cien.
Maďarské akcie v piatok oslabili o tri percentá v dôsledku silných výpredajov väčšiny blue-chips akcií vrátane akcií telekomunikačnej firmy Matáv a farmaceutickej spoločnosti Egis. Obchodníci povedali, že pozornosť trhu bola zameraná na finančnú krízu v Turecku. „Na začiatku obchodného dňa sme zaznamenali prírastky, avšak masívne zahraničné výpredaje oslabili trh,“ povedal T. Revesz a dodal, že ak by konečne boli známe výsledky amerických volieb, mohla by burza v pondelok posilniť, avšak je možný aj jej ďalší pokles. Akcie Matáv zaznamenali značné výpredaje, avšak niektorí obchodníci nakupovali akcie až v popoludňajšom obchodovaní. Akcie MOL ukončili svoj klesajúci trend a uzatvárali rastom o 95 HUF na 4095 HUF.