Do roku 2005 zostane na slovenskom bankovom trhu činných len približne šesť až osem bánk, čo bude znamenať výraznú redukciu ich počtu v porovnaní so súčasným stavom, kedy na Slovensku pôsobí približne 25 bánk. Na tlačovej besede to v Bratislave povedal riaditeľ a predseda predstavenstva Ľudovej banky (ĽB) Jozef Kollár. „Očakávam, že dôjde k obrovskej koncentrácii aktivít v troch až štyroch bankách, pričom celkovo by malo na trhu pôsobiť iba šesť až osem bánk,“ povedal Kollár, podľa ktorého „Ľudová banka má dobré šance byť v skupine bánk, ktoré tu ostanú“.
ĽB v súčasnosti pracuje na strategickom 5-ročnom pláne s výhľadom do roku 2005, ktorý by mal naznačiť jej ďalšie smerovanie. Prvou alternatívou rozvoja ĽB je jej kapitálové posilnenie prostredníctvom silných zahraničných družstevných bánk, napríklad nemeckej DG Bank alebo holandskej Rabobank. Ďalšou alternatívou by bolo posilnenie banky jej majoritným akcionárom Österreichische Volksbanken AG. Predstavitelia banky však tiež zvažujú rozvoj prostredníctvom akvizície iných bankových subjektov pôsobiacich na bankovom trhu. V rámci tejto alternatívy však neuvažujú o účasti na privatizácii VÚB, jednej z najväčších slovenských bánk, ktorá by mala byť ukončená budúci rok. „Rozhodnutie o ďalšom postupe padne do mája, resp. júna budúceho roku,“ povedal J. Kollár.
Medzi krátkodobé plány banky patrí rozšírenie úverových produktov pre súkromné osoby o spotrebný úver, rozbeh samoobslužných transakčných terminálov, ktoré by do konca roka mali umiestniť na 10 pracoviskách, a tiež zavedenie služieb internet bankingu v decembri. V prvom štvrťroku 2001 by mal pribudnúť tiež WAPbanking, mobilbanking a tiež produkt MultiCash určený veľkým nadnárodným spoločnostiam. Od januára začne ĽB predaj deviatich otvorených podielových fondov rakúskej správcovskej spoločnosti Volksbanken KAG. V polovici januára ďalej zverejní podrobnosti svojho nového úverového produktu určeného malým a stredným podnikom.
Banka tiež pripravuje rozšírenie svojej pobočkovej siete zo súčasných 21 prevádzok. V tomto roku otvorí ešte tri pracoviská v Bratislave, v Nitre a v Komárne, v budúcom roku potom ďalších šesť pobočiek.
Akcionárska štruktúra ĽB by sa mala začiatkom roku 2001 zmeniť, keď majoritný vlastník Österreichische Volksbanken AG predá približne 10 % francúzskej skupine Banque Populaire. Rakúsky majoritný vlastník v minulosti deklaroval, že nezníži svoj podiel pod hranicu 50 % plus jeden hlas. O zmene akcionárskej štruktúry informovala banka už pred niekoľkými mesiacmi, získanie potrebných povolení sa však zdržalo kvôli zmenám na strane francúzskeho akcionára a tiež po zmene nariadenia, podľa ktorého posudzuje Národná banka Slovenska zmeny akcionárov už nad 5 % namiesto dovtedajších 10 %.
Za desať mesiacov tohto roka predstavovala výška čistého zisku ĽB 241 mil. Sk. Banka eviduje k ultimu októbra prevádzkový zisk 312 mil. Sk, teda medziročne o 8 % viac. Spoločnosť už o 13 % prevýšila obchodný plán na rok 2000. Bilančná suma vzrástla za uvedené obdobie medziročne o 27 % na aktuálnych takmer 27 mld. Sk.
ĽB začala na slovenskom trhu podnikať v roku 1992. Jej hlavným akcionárom, ktorý sa na základnom imaní podieľa 71,7 %, je rakúska banka Österreichische Volksbanken AG. Taliansky kapitál kontroluje 11 % imania banky, nemecký 10 % a približne 5 % ďalšie rakúske banky.