ČLÁNOK




Podľa analytikov by mali teraz opäť nastúpiť reformy
12. novembra 2000

Po skončení referenda, v ktorom občania nepodporili vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, bude potrebné znovu sa zamerať na rozbehnutie reforiem. Ako pre agentúru SITA povedal hlavný analytik ING Barings Ján Tóth, na zbrzdenie reforiem v posledných mesiacoch už poukázala aj Európska únia. „Ide hlavne o nedostatočný pokrok v reforme zdravotníctva, školstva a dôchodkového systému,“ povedal Tóth, podľa ktorého však bude tiež dôležité, ako skončia decembrové rokovania vlády s Medzinárodným menovým fondom o monitorovacom programe Staff Monitored Program (SMP).

Dôležitým bodom v týchto rokovaniach bude budúcoročný fiškálny deficit, ktorý vláda stanovila až na 4,8 % hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo MMF odporúča úroveň 3 %. Od postupu v prijímaní SMP, v ktorom si Slovensko určí vlastné priority a MMF monitoruje ich plnenie, závisí tiež poskytnutie pôžičky EFSAL od Svetovej banky. Tento úver má slúžiť na financovanie reštrukturalizácie bankového sektoru a jeho navrhovaná výška predstavuje 350 mil. USD. Návrh Svetovej banky však uvažuje tiež s nižšou verziou v rámci programu pomoci Slovensku vo výške 100 mil. USD. „V každom prípade bude potrebné, aby sa Slovensko dostalo na cestu znižovania deficitu verejnej vlády, najneskôr v rokoch 2002 až 2003,“ dodal J. Tóth.

Rozhodnutie občanov v referende by už nemalo mať podľa makroanalytika Tatra banky Róberta Pregu žiadny výraznejší podporný vplyv na hodnotu slovenskej meny. Trhy totiž s týmto výsledkom počítali a zakalkulovali ho do kurzu koruny už v predchádzajúcich týždňoch. „Nepočítam preto s tým, že by v pondelok došlo na devízovom trhu k dramatickým pohybom,“ skonštatoval.

Koruna v piatok skončila obchodovanie voči euru na úrovni 42,730 / 780 SKK/EUR, pričom už v protiklade s predchádzajúcimi dňami nezaznamenala výraznejšie zhodnotenie. Banky si podľa dílera Slovenskej sporiteľne Juraja Zabadala iba dolaďovali svoje pozície, pričom sa pravdepodobne deň pred referendom snažili správať neutrálne. Ako ešte v piatok povedal díler, „napriek očakávaniam nízkej účasti voličov v referende a jeho neúspešnom konci, neočakávam ďalšie silnejšie zhodnocovanie koruny,“ povedal Zabadal. Začiatkom týždňa je podľa neho možné zhodnotenie k 42,5 SKK/EUR, potom už razantnejšie zmeny kurzu neočakáva. Koruna v uplynulom týždni posilnila hlavne vďaka rozhodnutiam ratingových agentúr Moody´s a Standard&Poor´s zvýšiť ratingový výhľad zo stabilného na pozitívny, čo sa vzhľadom na načasovanie týchto vyhlásení ešte pred referendom považovalo tiež za signál, že ani tieto renomované agentúry neveria v úspech referenda.

„Všetky ekonomické subjekty počítali s tým, že referendum bude neúspešné, čo sa aj splnilo,“ dodal analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. K žiadnym veľkým prekvapeniam by teda v pondelok ani podľa jeho názoru na trhoch nemali prísť.

Na referende o predčasných voľbách sa podľa oficiálnych výsledkov zúčastnilo 20,03 percenta voličov, z nich za hlasovalo 92,74 percenta a proti 4,8 percenta. Oznámila to v nedeľu Ústredná komisia pre referendum. Všeľudové hlasovanie je tak podľa zákona neplatné, pretože sa na ňom nezúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS