ČLÁNOK




“ Podnikatelia by privítali aj niektoré „“nesystémové““ kroky
9. novembra 2000

Investori pôsobiaci na Slovensku by privítali aj niektoré kroky smerujúce k zlepšeniu podnikateľského prostredia a podpore prílevu zahraničných investícií, ktoré slovenská vláda často označuje za nesystémové. Súčasne by chceli, aby kabinet prijal aj systémové legislatívne opatrenia, ktoré by nepôsobili diskriminačne na subjekty, ktoré už na Slovensku investovali. Na stretnutí Slovenskej podnikateľskej rady pre rozšírenie EÚ (SEBC) to povedal predseda výkonného výboru SEBC Peter Kollárik.

Podpora podnikateľského prostredia na Slovensku v súčasnosti trpí podľa SEBC niektorými nedostatkami. Problematická je napríklad časovo náročná registrácia spoločností či zdĺhavosť vybavovania pracovného povolenia pre zástupcov zahraničných firiem na Slovensku. V oblasti správy registra firiem ocenili členovia SEBC sprístupnenie Obchodného registra na internete, čo podčiarkol aj podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Na druhej strane vicepremiér priznal ťažkopádnosť správy katastra nehnuteľností, ktorého riešenie si podľa neho vyžaduje komplexnejšie legislatívne opatrenia. Za vysoké považujú firmy aj nemocenské dávky v pomere k príjmu či nejasné podmienky pre priznávanie príspevku na novovzniknuté pracovné miesto. Pre firmy, ktoré uskutočňujú limitované obmedzené projekty na Slovensku, sú nevyhovujúce podmienky na uplatňovanie časovo obmedzených pracovných vzťahov.

Členovia SEBC osobitne zdôrazňujú problematické uplatňovanie a vymožiteľnosť práva v SR, ktorá vyúsťuje do zdĺhavých súdnych procesov a slabej ochrany veriteľov. Na Slovensku podľa nich nefunguje správne inštitút záložného práva, pretože existuje možnosť jeho narušenia. „Otvorene hovorím, že v tejto oblasti máme slabé miesto a ministerstvo dnes pripravuje novelu Obchodného zákonníka týkajúcu sa aj záložného práva,“ uviedol Ľ. Fogaš. Riešenie takýchto nedostatkov si podľa neho vyžaduje komplexnú novelizáciu kódexov, akým je Občiansky a Obchodný zákonník. Členovia SEBC poukázali aj na slabú ochranu vlastníkov nehnuteľností a duševného vlastníctva. Osobitným problémom podľa slov Mariána Kolníka zo spoločnosti Lafarge Slovakia, a.s. je slabá ochrana minoritných akcionárov spoločností.

Podľa SEBC došlo síce k nominálnemu zníženiu dane z príjmov právnických osôb, reálne však podnikatelia neplatia menej, pretože niektoré náklady nie sú daňovo uznateľné a v konečnom dôsledku sa daňové zaťaženie zvýšilo. Problémom sú aj odvody dane z pridanej hodnoty z neuhradených pohľadávok či nízka vypovedacia schopnosť slovenských účtovných uzávierok pre zahraničné subjekty. Nedostatky sú podľa nich aj v oblasti kategorizácie výrobkov pre účely vyrubenia cla a dovoznej prirážky pretože existuje nesúlad technických a potravinárskych noriem s krajinami EÚ.

Podľa riaditeľa sekcie stratégie a podnikania a legislatívy Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) Jána Oravca podpora podnikania v súčasnosti je zakotvená v niekoľkých právnych normách. V parlamente sa nachádza novela zákona o daniach z príjmov, ktorá znižuje prah na získanie daňových prázdnin pre zahraničných investorov. Pripravuje sa zákon o priemyselných parkoch, ktorý podľa neho nediskriminuje domácich podnikateľov, pretože sa orientuje na obce, ktoré môžu iniciovať projekt výstavby parku a môžu sa tak uchádzať o financie z verejných zdrojov. Na budúci rok je na tento účel v štátnom rozpočte vyčlenených 500 mil. Sk. V medzirezortnom pripomienkovaní sa nachádza zákon o investičných stimuloch, ktorý sa orientuje prevažne na veľké zahraničné investície. Za úspech označil J. Oravec zrušenie zákona o strategických podnikoch, v dôsledku čoho sa umožnila čiastočná privatizácia plynárenstva a elektroenergetiky. MH SR podľa neho navrhuje aj vytvorenie regulačného orgánu pre tzv. sieťové odvetvia, čo sú vlastne prirodzené monopoly. Potrebná podľa neho bola aj novela zákona o konkurze a vyrovnaní. Ďalšie opatrenia budú podľa neho vychádzať z materiálu Podpora právneho a regulačného rámca, ktorý kabinet schválil v septembri tohto roku.

Na štvrtkovom stretnutí vyjadrili členovia združenia zámer integrovať podnikateľské záujmové združenia viac do legislatívneho procesu. Ako uviedol Ľ. Fogaš, takáto spolupráca s SEBC by bola možná, keby sa združenie inštitucionalizovalo a ubezpečil, že bude iniciovať vo vláde takýto zámer.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS