Maďarsko vyhlásilo na základe správy Európskej únie (EÚ), že je vedúcim kandidátom na vstup do EÚ. Správa označila maďarskú ekonomiku za silnú, avšak kritizovala zaobchádzania s Rómami a slabý pokrok v oblasti životného prostredia.
„Niet pochýb o tom, že je to doteraz najpriaznivejšia správa,“ povedal minister zahraničných vecí Janos Martonyi po tom, čo EÚ vydala svoju najnovšiu správu v procese vstupu nových kandidátov do únie. „Obsahuje aj kritické pripomienky, ktoré vnímame ako pomoc pre ďalšiu prípravu krajiny,“ povedal Martonyi a dodal, že Maďarsko je jedným z najlepších kandidátov na vstup. Avšak správa obsahovala zoznam oblastí, v ktorých Maďarsko musí urobiť značný pokrok. EÚ tak chcela naznačiť, že nemieni Maďarsku zmierniť podmienky pre vstup, hoci Budapešť tvrdí, že krajina bude pripravená na vstup v januári 2003.
Pozitívne hodnotenia sa týkali hlavne maďarskej ekonomiky, ktorá vzrástla o 6,2 % počas prvej polovice tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo predstavuje najsilnejší rast v regióne. „Maďarsko je funkčnou trhovou ekonomikou a malo by sa vyrovnať s konkurenčnými tlakmi a trhovými silami v rámci EÚ v krátkodobom horizonte,“ zhodnotila Európska komisia.
EÚ vyslovila obavy ohľadom inflácie, cenovej stability a možného dopadu vyšších výdavkov na zdravotníctvo, dopravu a miestne samosprávy na celkový rozpočet štátu. Taktiež upozornila na veľkú rozdielnosť v životnej úrovni a nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch Maďarska, ktorého priemyselná oblasť na severovýchode krajiny zostala ochromená uzatvorením veľkých štátnych podnikov. „Je potrebné urobiť opatrenia na zníženie regionálnych rozdielov a zvýšiť flexibilitu a mobilitu pracovnej sily,“ uvádza sa v správe.
Správa obsahovala výhrady voči Maďarsku ohľadom zaobchádzania s rómskou menšinou, ktorá predstavuje 500 000 až 800 000 ľudí, resp. okolo 8 % populácie. Maďarsko musí systematicky uplatňovať program na zlepšenie vzdelávacích, kultúrnych a zamestnaneckých podmienok pre rómsku menšinu, ktorá trpí najväčšou mierou nezamestnanosti a chudoby. Krajina musí zároveň dosiahnuť konkrétne preukázateľné výsledky. V oblasti životného prostredia Maďarsko urobilo slabý pokrok v minulom roku a tieto neúspechy sa pripisujú ministerstvu životného prostredia.