Vedúci ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing vyjadril presvedčenie, že jednotná európska mena bude pokračovať v zhodnocovaní vzhľadom na stabilitu cien a pozitívne vyhliadky ďalšieho hospodárskeho rastu eurozóny, vyplývajúceho z realizácie štrukturálnych reforiem. Issing dodal, že s narastajúcim optimizmom vníma aj dlhodobé ekonomické vyhliadky eurozóny.
Dosiahnutie bezinflačného rastu si však podľa neho vyžaduje zlepšovanie štrukturálneho prostredia. „Adekvátne štrukturálne reformy a fiškálna disciplína, cenová stabilita a zmiernenie mzdových tlakov sú kľúčovými faktormi,“ dodal. „Každý z týchto faktorov umožní lepšie využitie rozvíjajúcich sa technológií a ekonomických príležitostí,“ skonštatoval Issing.
Euro by malo začať posilňovať na zahraničných devízových trhoch aj podľa výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Horsta Köhlera. „Je zjavné, že euro je podhodnotené. Tento fakt spôsobuje problémy a zároveň si vyžaduje korektívne opatrenia. Dramatizovanie celej situácie nie je produktívne,“ zdôraznil riaditeľ. Köhler podobne ako Issing poukázal na zrýchľovanie hospodárskeho rastu v eurozóne, ktorý pomaly dobieha vývoj v USA. Dodal, že spomaľovanie procesu transatlantických fúzií spomalí prílev kapitálu do inštrumentov, denominovaných v dolároch.
Verbálna podpora eura zo strany Issinga a Köhlera nasledovala po tom, čo ECB v piatok a pondelok opakovane intervenovala v prospech eura. ECB sa totiž obáva, že oslabenie eura o viac ako 25 % od jeho zavedenia by mohlo oslabiť verejnú dôveru v menu a zastaviť rast tým, že prinúti banky zvýšiť úrokové sadzby. Köhler, ktorý sa stal šéfom MMF začiatkom tohto roka, označil intervenciu ECB v posledných dňoch za „vykonávanie dobrej práce za náročných podmienok“.