Dotačný a podporný systém pre obce na výstavbu nájomných bytov je dostatočný a preto stratovosť obcí z nájomných bytov nie je determinovaná výškou štátnych dotácii a podpôr, ale nízkou účasťou obcí na príjmoch z daní a neúplnou dereguláciou nájomného. Uviedol to minister výstavby a regionálneho rozvoja SR István Harna, ktorý tým reagoval na slová podpredsedu KDH Júliusa Brocku o nedostatočnom dotačnom a podpornom systéme pre obce na výstavbu nájomných bytov. „Zvyšovanie dotácií je nesystémovým nástrojom a ich zvyšovaním by sme opustili princípy trhového hospodárstva,“ dodal minister.
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR preto podľa I. Harnu už niekoľko rokov navrhuje Ministerstvu financií (MF) SR, aby boli obce správcami dane z prevodu a prechodu nehnuteľností a aby mali obce možnosť zvýšiť sadzby dane z nehnuteľnosti až o 1000 % v prípade, ak vlastník nevyužíva nehnuteľnosti pre daný účel. V oblasti deregulácie predložilo MVRR SR návrh na riešenie spôsobu určovania nájomného v bytových domoch s účasťou finančných prostriedkov štátneho rozpočtu, štátnych fondov a rozpočtov obcí.
V súčasnosti majú podľa slov I. Harnu obce možnosť získať z MVRR SR štátnu dotáciu na výstavbu nájomných bytov vo výške 50 %. Ďalších 30 % môžu obce získať prostredníctvom podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorú majú možnosť splácať 30 rokov s 4,4-percentným úrokom. „Pri získavaní zvyšných 20 % vlastných alebo cudzích zdrojov môžu obce využiť program poskytovania bankových záruk za úvery, kde ministerstvo poskytuje výhodnejšie podmienky na ručenie,“ uviedol minister.
V tomto roku bolo na výstavbu nájomných bytov zo štátneho rozpočtu (ŠR) vyčlenených celkovo 225 mil. Sk a z privatizácie Slovenských telekomunikácií ďalších 300 mil. Sk. Na budúci rok by malo byť na tento účel zo ŠR vyčlenených 800 mil. Sk.