ČLÁNOK




Parlament ratifikoval návrh na prístup SR k Dohovoru o OECD
25. októbra 2000

Národná rada SR jednohlasne vyslovila súhlas s prístupom k Dohovoru o Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Na ratifikácii sa zúčastnili aj veľvyslanci členských krajín tejto organizácie. Podpredseda vlády Ivan Mikloš pri uvádzaní návrh konštatoval, že dnešný deň je pre celé Slovensko dňom veľkého zadosťučinenia za prežitú éru v období komunistického režimu, v ktorom sa občania SR ale aj iných krajín proti svojej vôle ocitli. Pripomenul, že susedné krajiny boli do OECD prijaté ešte pre štyrmi – piatimi rokmi. Po intenzívnej práci v posledných dvoch rokoch aj Slovensku sa podarilo dosiahnuť tento cieľ.

Dôležitou súčasťou posudzovania pripravenosti Slovenska bolo podľa Mikloša prevziať záväzky v oblasti medzinárodných investícií a v oblasti voľného pohybu kapitálu a služieb. Dôležitou súčasťou prístupovej procedúry boli aj previerky súladu našej politiky v daňovej oblasti. „Prijatie do OECD potvrdzuje, že na Slovensku je dostatočne liberalizované hospodárske prostredie s minimálnymi obmedzeniami v devízovej kontrole a odvetvových hospodárstvach,“ povedal vicepremiér, podľa ktorého sa vstup Slovenska do tejto organizácie pozitívne prejaví v hospodárskom živote krajiny. Slovensko sa stane členom OECD dňom odovzdania ratifikačnej listiny. Podľa Mikloša by sa tak malo stať najneskôr v polovici decembra tohto roku.

Predseda parlamentu Jozef Migaš vo svojom vystúpení ocenil aj prácu členov nášho zákonodarného zboru, ktorí svojou prácou významne prispeli k zaradeniu sa Slovenska medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Ratifikáciou Dohovoru vláda podľa Migaša splnila jednu z najvýznamnejších priorít svojej zahraničnej politiky.

Zástupcovia opozície sa dožadovali, aby sa adekvátne zhodnotila práca všetkých vlád v prístupovom procese. Poslanec HZDS Sergej Kozlík tvrdil, že 80 % práce sa vykonalo v rokoch 1995 až 1998. Podľa jeho názoru makroekonomické údaje naodrážajú dostatočne súčasnú situáciu na Slovensku. Kritizoval skrývanú 20-percentnú mieru nezamestnanosti, ako aj vysoký deficit verejných financií. Do tohto stavu našu krajinu podľa Kozlíka priviedla chaotická a nekoncepčná politika súčasnej vlády. Podľa poslanca SNS Viliama Oberhausera parlamentné strany budú musieť v budúcnosti nájsť lepšiu komunikáciu predovšetkým v oblastiach, kde neexistujú programové rozdiely. K tolerancii v spoločnosti vyzval aj poslanec Vojtech Tkáč, ktorý túto chvíľu pomenoval ako „slávnostnú a reálnu situáciu“. Pripomenul tiež, že niektoré rezorty prístupový proces uzavreli ešte v minulosti.

Parlament vyslovil svoj súhlas vo štvrtok aj so Zmluvou medzi SR a OECD o výsadách a imunitách udelených OECD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS