Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) pripravuje v tomto ako aj v budúcom roku medzinárodné výberové konania na udelenie licencií pre frekvenčné pásmo 1900 až 2170 MHz a pásmo 26 GHz. Ministerstvo by ešte v tomto roku chcelo vyhlásiť tender na udelenie licencií pre služby FWA, pričom očakáva, že sa udelia tri takéto licencie. V prvej polovici budúceho roka usporiada MDPT v spolupráci s Telekomunikačným úradom SR (TÚ SR) medzinárodný tender na predaj licencií pre telekomunikačné služby tretie generácie (UMTS). Aj v tomto prípade by ministerstvo chcelo udeliť tri licencie, z toho dve pre existujúcich mobilných operátorov. Pre agentúru SITA to povedal štátny tajomník MDPT Dušan Faktor.
Ako D. Faktor uviedol, záujem o licencie pre pásmo 26 GHz pre bezdrôtové fixné siete (FWA) zatiaľ prejavilo približne desať firiem. Služba FWA je určená na poskytovanie dátovej konektivity pre uzavretú skupinu klientov, čo umožňuje napríklad komunikáciu medzi pobočkami niektorých firiem. Táto služba by sa tak podľa D. Faktora mohla stať konkurentom dátových služieb poskytovaných spoločnosťou EuroTel Bratislava, a.s. ako aj niektorých služieb poskytovaných akciovou spoločnosťou Globtel. Ministerstvo už má podľa neho aj konkrétne predstavy o výške výnosu z predaja týchto licencií. „V susednej Českej republike sa podarilo predať licencie v cene 150 mil. Kč za jednu licenciu, preto očakávam, že cena za jednu licenciu u nás by sa mohla pohybovať zhruba na podobnej úrovni,“ domnieva sa D. Faktor. Podľa jeho slov je už rozhodnuté, že ministerstvo usporiada tzv. súťaže krásy (beauty contests) a nebude tieto licencie predávať formou aukcie. Ak by sa podarilo dosiahnuť podobnú cenu ako v ČR, znamenalo by to pre Slovensko výnosy z týchto licencií FWA vo výške približne 500 mil. Sk. V susednom Česku licencie FWA získali také spoločnosti ako GiTy, Nextra či Star One. Všetky tri spoločnosti spolu preinvestujú v priebehu piatich rokov takmer 2,5 mld. Kč.
Ešte zaujímavejšie výnosy však Slovensko môže očakávať z predaja licencie na mobilné siete tretej generácie, tzv. UMTS. D. Faktor uviedol, že predbežne sa uvažuje o udelení troch licencií na pásmo UMTS v druhej polovici až v závere budúceho roka. „Myslím si, že dianie okolo licencií na UMTS sa v celej Európe dokončí v priebehu budúceho roka,“ hovorí štátny tajomník. Ako však dodal, Slovensko nemá ambície stať sa druhou krajinou v poradí v tomto regióne po Poľsku, kde sa licencie udelia, a skôr volí cestu „systematickej štúdie susedných krajín“.
Stále však nie je podľa D. Faktora rozhodnuté, akou formou sa výberové konanie uskutoční a ministerstvo podľa jeho slov ešte stále nevylučuje ani aukciu, nepovažuje ju však za najlepšie riešenie. „Myslím si, že vzorom v tomto smere by mohlo byť susedné Poľsko, kde si zvolili kombináciu medzi súťažou krásy a aukciou,“ zdôraznil D. Faktor. Poľsko plánuje udeliť päť licencií UMTS, pričom očakáva výnosy vo výške 600 až 700 mil. EUR za každú. Slovensko sa však od svojho severného suseda podľa Faktora líši nielen počtom obyvateľstva, ale aj členitosťou terénu, čím sa stáva náročnejším na pokrytie signálom. V dôsledku toho sa zvyšujú investičné náklady prevádzkovateľov a odrazí sa to aj na cene, ktorú za licenciu budú ochotní ponúknuť. Predpokladom však je, aby armáda, ktorá príslušné frekvenčné pásma využíva, uvoľnila tieto kapacity. Do dnešného dňa však ešte nepredložila analýzu možností uvoľnenia spomínaného frekvenčného pásma.
D. Faktor tiež podotkol, že jednou z možností, ako sa dá postupovať, by mohlo byť udelenie licencie pre väčší región, ako územie Slovenska, čím by sa zvýšila jeho atraktívnosť pre investora. Ministerstvo sa však podľa Faktora takouto alternatívou nezaoberalo.