Po pondelkovom prejave prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Wima Duisenberga euro oslabilo. Jeho výroky si finančné trhy interpretovali ako zamietnutie návrhov budúcej intervencie na devízovom trhu. Duisenberg povedal pre London Times, že by nebolo vhodné pre skupinu najvyspelejších krajín G 7 vstúpiť na trh, keď vonkajšie udalosti vedú k extrémnej nestálosti výmenného kurzu.
Na otázku, či by intervencia bola vhodná, ak by extrémnu trhovú nestabilitu spôsobila vonkajšia príčina, ako napríklad vojna na Blízkom východe, ktorá sa v čase minulomesačnej intervencie neočakávala, Duisenberg odpovedal záporne. Podobne nevidí ani zmysel zasahovania centrálnych bánk na trhu v prípade prudkých zmien kurzov mien pod vplyvom vojny na Blízkom východe.
Obchodníci tvrdia, že Duisenbergove komentáre prispeli k pádu kurzu eura na jeho najnižšiu úroveň oproti doláru od 21. septembra, deň predtým než ECB viedla spoločnú intervenciu G 7 na zastavenie poklesu jednotnej európskej meny.
Euro bolo tiež zasiahnuté prudkým piatkovým oživením na americkej burze, ktoré utlmilo obavy z dlhodobejšieho poklesu amerického trhu akcií. O 09:00 SEČ sa obchodovalo s eurom na úrovni 0,8520 USD/EUR, čo predstavuje menej ako jednocentový rozdiel v porovnaní s rekordne nízkou úrovňou 0,8440 USD/EUR zaznamenanou v septembri. Za hlavnú príčinu oslabovania eura sa považuje silný rast americkej ekonomiky.