PRAHA – Obchodovanie na pražskej burze charakterizoval na začiatku týždňa malý záujem zahraničných investorov a veľmi nízke objemy obchodov. Oba hlavné burzové indexy nepatrne posilnili o 0,14 %. V utorok kopíroval český trh prírastky na hlavných zahraničných trhoch, analytici však neočakávali zmenu pesimistickej nálady a dlhodobejší rast. Akcie Komerční banky, ktorá by mala byť v budúcom roku úplne sprivatizovaná, posilnili o 1,8 % na 842 CZK. Predstavitelia českého ministerstva financií oznámili, že rokujú s piatimi európskymi bankami, ktoré prejavili záujem o Komerční banku. Stredajšie oslabenie telekomunikačných titulov stlačilo české akciové indexy smerom dolu. Index Reuter-HN-Wood klesol o 1,11 % na 1 486,3 bodu, kým index pražskej burzy PX-50 sa znížil o 1 % na 497,4 bodu. Pozitívna korekcia sa na pražskú burzu dostavila hneď vo štvrtok vplyvom rastu emisie telekomunikačného monopolu Český Telecom a elektrárenskej spoločnosti ČEZ a pretrvávala až do záveru obchodného týždňa. Za celý týždeň index RHNW vzrástol o 0,7 % a index PX-50 o 0,5 %. Akcie firiem ČEZ a Unipetrol podporilo rozhodnutie kabinetu sprivatizovať majoritné podiely v spoločnostiach. Pod vplyvom tejto správy sa spoločnosť Merrill Lynch rozhodla zvýšiť hodnotenie akcií firmy Unipetrol a odporučila ich nakupovať.
ĽUBĽANA – Minulotýždňové obchodovanie na ľubľanskej burze charakterizovali mierne prírastky. Obchodný týždeň otvorili slovinské akcie na nezmenenej úrovni, keď obchodníci neočakávali výrazné zmeny pred všeobecnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 15. októbra. Kvôli pretrvávajúcej slabej likvidite vylúčili analytici nádeje veľkých ziskov aj po utorkovom 0,11-percentom raste kľúčového indexu SBI. „Trh je mŕtvy a stále čaká na nové impulzy, ktoré by ho mohli vytlačiť nahor. Očakávané uvedenie emisií Telekomu na trh bude zjavne takýmto impulzom,“ uviedol obchodník z Ebrokers Milan Dorovic. Obchodníci dúfajú, že uvedenie emisií Telekomu, ktoré by sa malo uskutočniť ešte v tomto roku, priláka na trh nových domácich a zahraničných investorov. V strede týždňa stimulovali slovinskú burzu predovšetkým prírastky vo farmaceutickom sektore. Akcie firmy Lek sa zvýšili o 3,58 % po správach v tlači, že firma plánuje uviesť svoje akcie aj na zahraničných trhoch. Spoločnosť zvažuje túto možnosť už od roku 1997, avšak v stredu vyhlásila, že zatiaľ nedospela ku konečnému rozhodnutiu. Index SBI zatváral obchodný týždeň na úrovni 1 664,19 bodu. V piatok ho podporili zisky investičných fondov, ktoré vyvolávali optimizmus a ovplyvnili aj blue-chips. Väčšina akcií na hlavnom trhu je stále veľmi lacná a index podľa obchodníkov pravdepodobne vzrastie postupne nad úroveň 1 700 bodov.
VARŠAVA – Varšavská burza v uplynulom týždni testovala tohtoročné minimá. Pokles cien akcií v USA mal začiatkom týždňa negatívny vplyv na akcie technologických spoločností na poľskej burze, čoho výsledkom bolo oslabenie hlavného akciového indexu WIG na piate tohtoročné minimum za menej ako dva týždne. Analytici vyslovili predpoveď, že index a poľské akcie sa budú pravdepodobne zdržiavať pri minimálnych úrovniach, pretože slabé zverejnené údaje o bežnom účte spôsobili ďalšie zhoršenie negatívnej nálady na burze. V strede týždňa index WIG prepadol na minimum, ktoré naposledy zaznamenal na začiatku decembra minulého roka. Index WIG oslabil na úroveň 16 342,7 bodu, kým index WIG 20 klesol na 1 643,5 bodu. Zahraniční investori sa však v menšej miere zdržiavali v ústraní ako v uplynulom týždni, kedy viacerí čakali na prezidentské voľby. Negatívny vplyv na vývoj trhu mali podľa analytikov okrem slabších výsledkov bežného účtu platobnej bilancie aj neistota z vývoja budúcoročného rozpočtu a vysoké úrokové sadzby. K pozitívnemu obratu došlo na varšavskej burze vo štvrtok, kedy index WIG oživil o 0,5 % a index WIG 20 o 0,6 %. Kladný vplyv na vývoj indexov mala stredajšia pozitívna zmena na americkom technologickom trhu Nasdaq. Podľa analytikov by mal trh aj v nasledujúcom období sledovať vývoj na medzinárodných trhoch vzhľadom na nedostatok nových domácich impulzov.
BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie skončili v utorok na znížených úrovniach napriek úspešnému začiatku, ktorý vyvolalo zverejnenie priaznivých údajov o bežnom účte platobnej bilancie. Príčinou neskoršieho poklesu na burze bol pád akcií chemickej firmy BorsodChem a zhoršenie nálady na akciovom trhu v USA. Index BUX stratil 0,82 %. Priaznivé údaje o augustovom bežnom účte mali na akcie pozitívny vplyv, avšak nákupná aktivita neskôr výrazne oslabla a predajná aktivita špekulantov sa zintenzívnila. Pozitívna korekcia sa dostavila na maďarský trh v strede týždňa hlavne vďaka prírastkom chemických a energetických titulov. Z rastu sa však budapeštianska burza dlho netešila, keď vo štvrtok zaregistrovala polpercentnú stratu. Počiatočný dopyt po najlikvidnejších emisiách vyprchal a ani prírastky v elektrárenskom sektore neprinavrátili pozitívnu náladu na trh. Zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky o 25 bázických bodov môže podľa obchodníkov ovplyvniť sentiment na burze. V uplynulom týždni zaznamenali akcie chemickej firmy BorsodChem výraznú volatilitu. V utorok táto emisia, ktorá v predchádzajúcich dňoch prudko rástla, utrpela straty kvôli špekulatívnym aktivitám a nedôvere investorov v súvislosti s neistotou okolo vlastníctva firmy. V stredu však akcie BorsodChem opäť posilnili po tom, ako predstavitelia spoločnosti oznámili, že japonská Mitsui Chemical neodníme firme licenciu na prevádzku závodu v Maďarsku v prípade, že firma pristúpi ku zmenám vo vedení. Milford Holdings, zastupujúci ruský energetický gigant Gazprom, už pred nedávnom uviedol, že firma plánuje prepustiť časť manažmentu spoločnosti BorsodChem počas novembrového valného zhromaždenia. Milford nedávno odkúpil v BorsodCheme takmer 25-percentný podiel a stal sa tak jedným z jej najväčších akcionárov. S titulmi BorsodChemu sa vo štvrtok obchodovalo na úrovni 7 290 HUF.