Akcie telekomunikačných spoločností z regiónu strednej a východnej Európy sú pravdepodobne podhodnotené o 30 %. Avšak ich hodnota by mohla vyskočiť späť, len čo na trhu pominú obavy, že telekomunikačné spoločnosti zaplatili príliš veľa prostriedkov za licencie pre tretiu generáciu mobilných systémov UMTS. Pre denník Financial Times to uviedol analytik českej brokerskej spoločnosti Atlantic Finanční trhy Petr Švarc.
Podľa denníka sa analytici všeobecne zhodujú, že telekomunikačný sektor v súčasnosti stagnuje. Na slabú výkonnosť akcií telekomunikačných spoločností z regiónu tzv. emerging markets poukázal pre denník Financial Times aj konzultant blízky IPO (Initial Public Offering) spoločnosti Globtel, a.s. Bratislava, ktorý nechcel byť menovaný. Ako príklad uviedol trhovú cenu akcií tureckého operátora Turkcell, ktorá poklesla o 42 % od uskutočnenia IPO. Viacero titulov operátorov bezdrôtovej komunikácie utrpelo značné straty napriek vysokým hodnotám, ktoré zaznamenávali ich akcie v minulom roku.
Svoje akcie sa chystá umiestniť na burzu aj slovenský mobilný operátor Globtel. IPO jeho akcií sa však odložilo po tom, čo globálni koordinátori procesu IPO (Credit Suisse First Boston, Lehman Brothers) odporučili počkať na zlepšenie podmienok na svetových telekomunikačných trhoch.
Na londýnskej London Stock Exchange sa malo umiestniť 95 % tranže prostredníctvom Globálnych vkladových poukážok (GDR). Zvyšných 5 % sa malo obchodovať na Burze cenných papierov v Bratislave. Podľa pôvodného časového harmonogramu najskôr mal Globtel najskôr umiestniť na trhu londýnsku tranžu. Obidve tranže sa skončiť do konca novembra.
Majoritným, 64-percentným akcionárom Globtelu je France Telecom SA. Zvyšných 36 % akcií spoločnosti vlastnia štátom kontrolované energetické podniky. Globtel má v súčasnosti okolo 696 tis. zákazníkov a jeho odhadovaný podiel na trhu GSM je 57 %.