Kroky súčasnej vlády od volieb v roku 1998 možno charakterizovať ako „politiku stagnácie“, ktorá vedie k zmrazeniu hospodárstva. Po zasadnutí Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska to na tlačovej besede povedal jej predseda a bývalý vicepremiér vlády pre ekonomiku Sergej Kozlík. Podľa neho terajší kabinet nevyužil potenciál hospodárskeho rastu rokov 1995 až 1998. Vedúci ekonomickej sekcie strany Smer Roman Václavík, ktorý je tiež členom rady, pripustil, že o kvalite a udržateľnosti hospodárskeho rastu za predchádzajúcej vlády možno polemizovať.
Obaja členovia rady, ktorá pôsobí ako občianske združenie, sa zhodli na kritike útlmu infraštruktúrnych projektov a na „vynucovaní nízkych úrokových sadzieb rezortom financií na financovanie štátu“. Na základe slov S. Kozlíka ani terajšie nižšie úrokové sadzby pre podnikateľov oproti obdobiu 1995 až 1998 nevedú k zvyšovaniu objemu poskytnutých úverov. „Príčinou tohto stavu môže byť predprivatizačná opatrnosť bánk. Nedostupnosť úverov už ale dosiahla prahovú hodnotu,“ zdôraznil R. Václavík.
Šéf ekonomickej sekcie Smeru považuje za neprijateľný akýkoľvek návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý nie je prioritne orientovaný na riešenie problému nezamestnanosti a podpory malého a stredného podnikania. Zároveň ocenil makroekonomickú stabilitu, ktorú sa podarilo dosiahnuť vláde Mikuláša Dzurindu. Vidí v nej však iba nevyhnutnú podmienku rastu slovenskej ekonomiky, len samotná stabilita však rast nezaručuje.
Rada pre hospodársky rozvoj Slovenska pôsobila i za bývalej vlády. Má vytvárať priestor pre komunikáciu zástupcov exekutívy a popredných predstaviteľov slovenského priemyslu. Členmi predsedníctva rady sú napríklad poslanci a exministri za HZDS Milan Cagala, Ján Jasovský, Vojtech Tkáč, poslankyňa SOP Mária Kadlečíková, šéf Slovnaftu Slavomír Hatina, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Michal Ľach, minister práce za SDĽ Peter Magvaši, bývalý šéf štatistického úradu Štefan Condík, či exriaditeľ elektrární Tibor Mikuš.