Podpriemerný vývoz v auguste tohto roka bol príčinou zatiaľ najvyššieho pasívneho salda v zahraničnom obchode v tomto roku. Saldo za ôsmy mesiac predstavuje 4,5 mld. Sk, kumulatívne za celý rok je na úrovni 15,7 mld. Sk. Na piatkovej tlačovej besede to povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH) Peter Brňo. Vývoz bol o 2,2 mld. nižší ako jeho priemerná hodnota, avšak dovoz bol na svojej priemernej úrovni.
„Hlavný vplyv na pokles exportu mal pokles vývozu automobilov, ktorý spôsobila celozávodná dovolenka v bratislavskom Volkswagene,“ komentoval štátny tajomník. Celkovo vývoz áut poklesol o 27 %. Takisto zníženie vývozu valcovaných plechov o 12 % malo vplyv na vývoj zahraničného obchodu. Hlavnými vývozným krajinami Slovenska v auguste bolo Nemecko, Taliansko a Francúzsko, ktoré sú hlavnými odberateľmi osobných automobilov.
Podľa P. Brňa nemal pokles slovenskej koruny voči americkému doláru zásadný vplyv na zahraničný obchod. „Naša krajina je orientovaná na eurozónu, s dolárovými oblasťami sme zrealizovali len asi štvrtinu exportu a importu,“ vysvetlil. Rovnako zvýšenie ceny ropy sa neodrazilo na salde bilancie, pretože adekvátne sa zvýšili ceny rafinérskych produktov, ktoré Slovensko vyváža. Ako skonštatoval, zahraničný obchod je naďalej prvkom, ktorý prispieva k rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Nezamestnanosť má podľa P. Brňa za následok nízky domáci dopyt, ktorý nepriaznivo vplýva na vývoj HDP.
Zo Slovenskej republiky sa v auguste vyviezol tovar v hodnote 41 mld. Sk, hodnota dovezeného tovaru dosiahla 45,5 mld. Sk. V porovnaní s augustom 1999 vzrástol objem vývozu o 17,1 % a dovozu o 25,9 %. Júlový obchodný deficit predstavoval 1,133 mld. Sk. Najvyššie pasívne saldo bolo v zahraničnom obchode s Ruskom, a to 57,5 mld. Sk. Najvyššie aktívne saldo mala Slovenská republika so susednými krajinami, s Rakúskom, Maďarskom a Poľskom.
MH naďalej očakáva, že schodok obchodnej bilancie SR ku koncu tohto roka dosiahne približne 30 mld. Sk. V porovnaní s výsledkom za rovnaké obdobie minulého roka by to znamenalo zlepšenie o 15 mld. Sk.