Posledný zo série seminárov, ktoré predchádzali výročnému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), mal skutočne hviezdne obsadenie a tomu zodpovedal aj mimoriadny záujem novinárov. Okrem prezidenta SB Jamesa Wolfensohna sa na diskusii zúčastnil aj spevák svetoznámej rockovej skupiny U2 Bono. Bono na seminári venovanom globalizácii, ktorá by mala slúžiť všetkým, vystúpil ako advokát odpustenia dlhov najchudobnejším krajinám.
„Nie som zvyknutý hovoriť pred menej ako 70 tis. ľuďmi, takže sa trochu hanbím“, začal frontman írskej skupiny svoje vystúpenie, v ktorom upozornil na neúmerne vysoké zadlženie rozvojových krajín neumožňujúce ďalší rozvoj. „Za každý dolár, ktorý im poskytneme, dostaneme nazad ešte osem dolárov. To je podľa mňa obscénne,“ zdôraznil Bono, podľa ktorého je rok 2000 to „najlepšie obdobie“ na uskutočnenie zásadnej zmeny vo vzťahu k najchudobnejším dlžníckym krajinám. „Ak globalizácia prinesie zlepšenie života pre viac ľudí, podporujem ju, ak však prospeje iba určitej skupine ľudí, som proti,“ dodal Bono sediac medzi bankármi vo svojom tradičnom neformálnom oblečení a okuliaroch.
Ako pri predstavovaní speváka povedal šéf SB J. Wolfensohn, Bono robí veľmi dobrú prácu v oblasti odpustenia dlhov. „Je to pozoruhodná osobnosť. Pred pár rokmi mi zavolal a povedal, že sa mu nepáči moja práca ani inštitúcia, ktorú riadim. Bál som sa, že to zruinuje moju reputáciu pred mojimi deťmi,“ povedal prezident SB. Podľa rockovej hviezdy bol Wolfensohn „dosť odvážny a hlúpy zároveň“, aby ho vpustil do svojej kancelárie a umožnil mu vysloviť jeho názory aj na výročnom stretnutí finančníkov v Prahe.
Bono zastupuje organizáciu Jubilee 2000, usilujúci sa o riešenie otázky zadlženosti chudobných krajín. Podľa jeho slov sa podobnými aktivitami začal zaoberať v 80. rokoch po koncerte viacerých známych umelcov v prospech hladujúcich v Etiópii. „Získali sme vtedy pre nich 200 mil. dolárov. Hovorili sme si – to je úžasné! Potom som však zistil, že takúto čiastku platia tieto krajiny každých pár týždňov ako splátky svojich dlhov,“ vysvetlil spevák pohnútky, ktoré ho priviedli k aktivizmu v prospech chudobných štátov. So svojimi návrhmi vystúpil v minulosti už pred americkým prezidentom, kongresom i senátom, prezentoval ich tiež predstaviteľom skupiny G8 na summite v Cologne, OSN a tiež pápežovi.
Samotný výročný míting SB a MMF sa v Prahe začína v utorok a potrvá do štvrtka. V utorok sa tiež očakávajú najmohutnejšie protesty predstaviteľov mimovládnych organizácií a odporcov globalizácie, podľa ktorých tieto finančné inštitúcie svojím pôsobením zhoršujú situáciu v mnohých rozvojových krajinách.