Obnova transformujúcich sa ekonomík úspešne napreduje. Makroekonomické fundamenty sa vo všeobecnosti vylepšili a trhový sentiment zostáva pozitívny. Politiky v týchto krajinách však musia byť zamerané na prehĺbenie ekonomických reforiem, hlavne v oblasti zlepšenia ich fiškálnych pozícií a štruktúry zadlženia a tiež v oblasti posilnenia finančného sektora. Uviedli to po stretnutí ministri financií skupiny G7 zastupujúci sedem najvyspelejších krajín sveta, ktorí sa v Prahe stretli s guvernérmi centrálnych bánk eurozóny, Japonska, Kanady a USA a so šéfom Európskej centrálnej banky (ECB), aby prediskutovali najnovšie udalosti ovplyvňujúce vývoj svetovej ekonomiky.
Krajiny musia riešiť reálne slabiny vo svojich ekonomikách. „Zvlášť zdôrazňujeme potrebu ďalšieho pokroku reštrukturalizácie podnikov a finančného sektora v mnohých ázijských krajinách a potrebu krokov na obmedzenie zraniteľnosti v mnohých latinskoamerických štátoch,“ uviedli predstavitelia G7.
Ministri a guvernéri sa nezaoberali špecificky strednou Európou, zvláštnu časť vo svojom komuniké však venovali Rusku, kde ocenili dosahované zlepšenie hospodárskej situácie, napríklad robustný tohtoročný ekonomický rast kombinovaný so silnými príjmami a exportom, dobrú situáciu platobnej bilancie a rast devízových rezerv. „Sme potešení potvrdením reformného kurzu ruskej vlády,“ povedal na večernej tlačovej konferencii francúzsky minister financií Laurent Fabius. Rusko by však malo ďalej pokračovať v implementácii ďalších štrukturálnych reforiem a vo vytvorení efektívneho finančného sektora, aby sa „odomkol“ ekonomický potenciál tejto krajiny.
V súvislosti s vývojom vo svojich krajinách predstavitelia G7 vyjadrili spokojnosť. Vo všetkých krajinách je zaznamenávaný silný hospodársky rast a nízka nezamestnanosť. V prípade Japonska sa podľa komuniké ukazujú známky oživenia, je však nutné pokračovať v štrukturálnych reformách vo finančnom a podnikovom sektore. Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil svoje prognózy tohtoročného rastu svetového hospodárstva na 4,7 % oproti pôvodným aprílovým odhadom na úrovni 4,2 %. Silný ekonomický rast bol v tomto roku zaznamenaný vo všetkých regiónoch sveta a podľa zverejneného ekonomický výhľadu MMF by mal tento rastový trend pokračovať aj naďalej. Na budúci rok však výhľad predikuje jeho mierne spomalenie na úroveň 4,2 percent.
Súčasťou rozhovorov boli tiež výhľady pre medzinárodné finančné inštitúcie – MMF a Svetovú banku. „Tieto inštitúcie musia byť reformované, to však neznamená, že sú zbytočné, práve naopak,“ zdôraznil Fabius.