V súvislosti s prebytkom zdrojov na domácom trhu Ministerstvo financií (MF) SR zatiaľ neplánuje na prvý polrok 2001 emisiu dlhopisov na zahraničných trhoch. Po stretnutí s predstaviteľmi J.P. Morgan v Prahe to v rozhovore pre agentúru SITA povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. „Druhý polrok bude závisieť od vývoja úrokových sadzieb, kurzu koruny, ale veľmi dôležité tiež bude, či dôjde alebo nedôjde v tomto období k predaju časti podielu štátu v Slovenskom plynárenskom priemysle,“ zdôraznila ministerka.
Okrem zámerov MF SR na budúci rok boli na programe stretnutia tiež privatizované banky. J.P. Morgan ako poradca vlády pri ich predaji ministerku informoval o najnovších rokovaniach s tromi kandidátmi na získanie Slovenskej sporiteľne (SLSP) a tiež o rokovaniach J.P. Morgan s multinacionálnymi investormi (Medzinárodná finančná korporácia IFC a Európska banka pre obnovu a rozvoj EBRD), ktorí by mohli získať podiel 15 až 20 % v prvej fáze privatizácie Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Podľa ministerky by tento podiel mohol byť predaný do konca roka. V ďalšej fáze plánuje SR predaj majoritného podielu vo VÚB strategickému investorovi, čo je plánované na budúci rok.
Ako v nedeľu agentúre SITA potvrdil viceprezident IFC Assaad Jabre, do konca roka prijme korporácia rozhodnutie o prípadnom vstupe do VÚB. „V súčasnosti túto transakciu posudzujeme a v krátkom čase sa rozhodneme, najneskôr v decembri,“ povedal Jabre. Podľa neoficiálnych informácií majú o SLSP záujem Erste Bank, Bank Austria a Unicredito, ministerka však tieto mená nepotvrdila s odvolaním sa na dohody s J.P. Morgan.
V súvislosti s predĺžením termínov na prejavenie predbežného záujmu v prípade Investičnej a rozvojovej banky (IRB) a Banky Slovakia ministerka pripustila, že to môže čiastočne súvisieť so širokou ponukou bánk, ktoré sa v tomto období privatizujú, nielen však na území Slovenska, ale v rámci celej strednej Európy. „Na druhej strane za pozitívum považujem, že sme banky pred ich predajom reštrukturalizovali, čím sme ich zatraktívnili,“ dodala Schmögnerová. Postup v privatizácii Banky Slovakia nekomentovala, keďže spadá pod Fond národného majetku SR, v prípade IRB však napriek predĺženiu možnosti pre investorov prejaviť záujem o jej kúpu nepredpokladá narušenie celého časového harmonogramu.
Ministerka sa tiež stretla s predstaviteľmi Commerzbank, ktorá pri ostatných emisiách eurobondov SR bola komanažérom. Táto nemecká banka má však tiež významné úverové aktivity na území SR, keď v spolupráci s Európskou investičnou bankou poskytla úver Volkswagenu pre jeho závod v Martine a uchádza sa tiež o poskytnutie úveru pre výstavbu priemyselnej zóny pri Volkswagene.
MF SR emitovalo svoje dlhopisy 20. marca ako 10-ročné eurobondy v objeme 500 mil. EUR s ratingom Ba1/BB+ s fixnou úrokovou sadzbou. Emisia bola ocenená 217 bodmi nad nemeckými desaťročnými Bunds s výnosom 5,375 %. Emisia je splatná 14. apríla 2010 a je zaregistrovaná na burzách v Luxemburgu a Frankfurte. Spolumanažérmi emisie sú aj spoločnosti Paribas, Bank Austria, Chase Manhattan, Commerzbank, CSFB, ING Bank a Salomon Smith Barney. Najväčší podiel bondov kúpili investori z Veľkej Británie (30 %) a z Nemecka (29 %). Významnými investormi boli talianski vkladatelia, ktorí skúpili 19 % emisie.