Privatizácia 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa musí stihnúť v priebehu budúceho roka. V opačnom prípade bude zložité zabezpečiť výplatu dlhopisov Fondu národného majetku SR (FNM) v hodnote zhruba 33 mld. Sk. Počas prednášky „Privatizácia – aktuálny stav, zámery a vplyv na podnikateľské prostredie“ to na pôde Slovensko-rakúskej obchodnej komory vyhlásila vo štvrtok večer ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.
Ako ďalej uviedla, do konca tohto roka sa dokončí predaj Slovenskej sporiteľne a Banky Slovakia, v roku 2001 predaj Investičnej a rozvojovej banky, Všeobecnej úverovej banky a Slovenskej poisťovne. Podľa ministerky by mal časť SPP a Transpetrolu odkúpiť strategický investor, zvyšok sa predá cez kapitálové trhy. Uvažuje sa pritom o využití slovenskej burzy, čo môže významne prispieť k jej oživeniu. Na privatizáciu sa pripravuje aj sedemnásť regionálnych podnikov Slovenskej autobusovej dopravy a z portfólia FNM Kúpele Piešťany, Slovenská plavba a prístavy, Imuna Šarišské Michaľany, Medika Košice a Medika Zvolen.
Významným odvetvím, ktoré ide do privatizácie, je elektroenergetika. Podľa koncepcie ministerstva hospodárstva by sa mali rozdeliť výroba, prenosová sústava a distribúcia elektriny, ako aj výroba tepla. Pretože prenosová sústava a centrálny dispečing ostanú v trvalom vlastníctve štátu a jednotlivé elektrárne sú v najbližšej dobe ťažko privatizovateľné, predaj sa bude prakticky dotýkať iba distribúcie a teplárenstva.
„Zaumienila som si, že budem poslednou slovenskou ministerkou privatizácie,“ skonštatovala M. Machová, čo znamená dotiahnutie predaja štátnych podnikov najneskôr do konca roka 2002.