Za prvý polrok 2000 bolo na Slovensku zistených 32 prípadov porušovania autorských práv, z toho 25 objasnených. Vekový priemer páchateľov počítačovej kriminality na Slovensku za rok 1999 je 31 rokov. V minulom roku bolo zo 78 zistených prípadov 48 objasnených. Uviedol to na konferencii Počítačová kriminalita Peter Sucha z policajného prezídia SR.
„V súčasnosti je na Slovensku viac softvéru používaného nelegálne ako legálne, čo nás zaraďuje ďaleko za priemer vyspelých krajín,“ povedal. Cieľom policajného zboru je znížiť množstvo nelegálneho softvéru na úroveň vyspelých krajín, na 30 percent. Páchateľmi počítačovej kriminality sú vo väčšine prípadov kvalifikované osoby, ktoré dôkladne poznajú problematiku, majú možnosť prístupu k výpočtovej technike alebo vlastnia vyspelé zariadenia.
V porovnaní s klasickou kriminalitou má počítačová kriminalita niekoľko odlišností, akou sú napríklad rýchlosť akcie, kvalifikovaný a inteligentný páchateľ má často možnosť rýchleho zničenia dôkazov, možnosť páchania činu „na diaľku“. Finančné straty spôsobené počítačovou kriminalitou pritom dosahujú podľa spoločnej analýzy spoločností International Planning & Research Corporation a Business software Alliance (BSA) 9,7 mil. USD. Podľa viceprezidentky BSA Europe Marje Laitinen spoľahlivá právna úprava zabezpečí pre Slovensko prílev zahraničných investícií v oblasti informačných technológií, ale posúva nás aj smerom k informačnej spoločnosti Európskej únie.
Druhý ročník medzinárodnej konferencie Počítačová kriminalita organizuje profesijné združenie BSA v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a zúčastňujú sa na nej odborníci zo Slovenska, Česka, Poľska a Fínska. Jej cieľom je zlepšiť spoluprácu medzi odborníkmi počítačových technológií, právnikmi a orgánmi činnými v trestnom konaní pri riešení kriminality súvisiacej s informačnými systémami.