Listing akcií spoločnosti Globtel, a.s. sa uskutoční na londýnskej burze. Predaj sa bude realizovať prostredníctvom globálnych vkladových poukážok (GDR). Časť z 36-percentného balíka akcií Globtelu zoberie do depozitu depozitár, ktorý oproti nim vydá GDR kótované na londýnskom trhu. Súčasne sa uvažuje aj o tom, že časť akcií sa bude predávať prostredníctvom pražskej burzy. Pre agentúru SITA to povedal šéf prípravnej komisie na predaj akcií a poradca ministra hospodárstva Márius Hričovský
Ako pre SITA povedal generálny riaditeľ spoločnosti Globtel Pavol Lančarič, stále nie je isté, či sa akcie Globtelu budú predávať aj prostredníctvom domáceho kapitálového trhu. Bráni tomu najmä súčasná legislatíva, ktorá hovorí, že zníženie nominálnej hodnoty akcií spoločnosti možno zaregistrovať v Stredisku cenných papierov SR minimálne dva mesiace po zverejnení oznamu v Obchodnom vestníku, ktorý vyšiel 5. septembra. Akcionári Globtelu rozhodli o zmene formy a podoby akcií ako aj o znížení ich nominálnej hodnoty na 100 Sk na mimoriadnom valnom zhromaždení 11. augusta.
Podľa M. Hričovského spomínaná legislatívna zábrana je prakticky jedinou, ktorá bráni uskutočneniu predaja akcií na domácom trhu. Podľa jeho slov nejasnosti boli ešte v otázke totožnosti francúzskeho akcionára Globtelu, ktorým je dcérska spoločnosť France Telecom, spoločnosť FTMI. Tá by mala po reorganizačných zmenách v materskej spoločnosti zaniknúť. Naďalej je však zaregistrovaná ako akcionár spoločnosti Globtel. „Z nášho pohľadu je jedno, kto je akcionárom spoločnosti, pretože trh vidí v pozadí France Telecom, ktorý garantuje kvalitný kontinuálny vývoj spoločnosti,“ povedal M. Hričovský.
„Ak by Globtel nebol úspešný na domácom trhu, nikto si v najbližšej dobe netrúfne na podobnú akciu,“ uviedol M. Hričovský na margo možnosti, že akcie by sa napokon nepredávali na domácej burze. „Naším záujmom je nájsť také riešenie, ktoré umožní vstúpiť aj na slovenskú burzu, ak by to však malo ohroziť celú operáciu, tak na domácu burzu nepôjdeme,“ dodal.
Ako M. Hričovský potvrdil, proces predaja akcií by sa mal začať „v strede jesenného obdobia“, pričom nekonkretizoval presný dátum. Dátum spustenia však možno podľa neho počítať na dni. V utorok by malo predstavenstvo spoločnosti rozhodnúť o riešení spriechodnenia predaja akcií Globtelu aj na slovenskej burze. Do úvahy podľa M. Hričovského prichádzajú tri možnosti, ktoré navrhol poradca.
Aranžérom predaja 36-percentného balíka Globtelu kontrolovaného štátom vlastnenými firmami je Credit Suisse First Boston (CSFB). Členmi prípravného syndikátu na predaj globálnej tranže sú podľa informácií denníka Pravda spoločnosti Lehman Brothers, ING Bank, Wood & Co. či slovenská Tatra Banka. Práve Wood & Co má na starosti stredoeurópsky región. Predajom domácej tranže poveril CSFB Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku, ING Bank a Sláviu Capital.
Majoritným, 64-percentným akcionárom Globtelu je France Telecom prostredníctvom dcéry FTMI. Zvyšný balík akcií vlastnia Slovenské elektrárne, a.s., Slovenský plynárenský priemysel, š.p. a tri štátne regionálne rozvodné energetické závody.