Ohrozenie pripravovaného predaja časti akcií spoločnosti Globtel GSM prostredníctvom bratislavskej burzy vyvoláva obavy, že na slovenskom kapitálovom trhu nedôjde koncom roka k očakávanému pozitívnemu obratu. Burza pozorne sleduje situáciu a jej predstavitelia veria, že sa v utorok prípravnej komisii na predaj akcií Globtelu podarí nájsť riešenie, ktoré bude aj v prospech slovenského kapitálového trhu. Pre agentúru SITA to povedala zástupkyňa generálneho tajomníka Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) Mária Hurajová.
Od akcií Globtelu očakávala bratislavská burza oživenie obchodovania. Predstavitelia burzy rátali aj s tým, že aktivity Globtelu budú nasledovať ďalšie spoločnosti, napríklad a.s. Transpetrol, kde sa tiež pripravuje privatizácia. „Informácia Strediska cenných papierov SR o zákonnej dvojmesačnej lehote pri zápise zmeny formy a podoby akcií nás zaskočilo,“ povedala M. Hurajová. „Škoda, že na túto legislatívnu zábranu neupozornili skôr. Myslím si, že akcionári nebudú chcieť čakať dva mesiace,“ dodala. Takéto rozhodnutie by znamenalo, že sa na BCPB nebude obchodovať so žiadnymi akciami z celkovo 36-percentného balíka Globtelu, ktorý akcionári ponúknu na kapitálových trhoch.
Zástupkyňa generálneho tajomníka burzy sa neobáva konkurencie zo strany zahraničných búrz. „Predpokladáme, že o akcie na bratislavskej burze budú mať záujem nielen inštitucionálni investori, ale aj fyzické osoby,“ vysvetlila M. Hurajová. Ako uviedla, v minulom roku sa fyzické osoby podieľali na obrate bratislavskej burzy 18 percentami. Podiel zahraničných hráčov predstavoval 28 % z obratu burzy. „Dôležitý je odhad trhovej hodnoty akcií tak, aby cena postupne rástla a aby nedošlo ku sklamaniu investorov,“ tvrdí M. Hurajová.
Podľa zákona o cenných papieroch môže Stredisko cenných papierov zaregistrovať zmenu formy a podoby akcií dva mesiace po zverejnení informácie v Obchodnom vestníku. Podľa šéfa prípravnej komisie na predaj akcií Globtelu M. Hričovského sa črtajú tri možnosti, ako spriechodniť predaj akcií na domácom trhu. O konkrétnom postupe rozhodne prípravná komisia v utorok.
„Uznávame, že takéto ustanovenie zákona je zbytočné hlavne vtedy, ak sa na zmene podoby a formy akcií zhodlo 100 percent akcionárov,“ hovorí Peter Kubrický zo Strediska cenných papierov. Existuje však aj právny výklad, ktorý by umožnil „obísť“ zákonné ustanovenie, k takémuto výkladu sa však prikláňajú len niektorí právnici. Ako dodal P. Kubrický, problém pravdepodobne zohľadní aj pripravovaná novela zákona o cenných papieroch.