Spotrebiteľské ceny v USA sa v apríli udržiavali na stabilnej úrovni vďaka poklesu energie a nákladov na dopravu, čím zmiernili tlak na americkú centrálnu banku Federal Reserve (Fed), ktorá by mala podľa očakávaní rozhodnúť o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb. Index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý je najširším meradlom inflácie, zostal na nezmenenej úrovni oproti 0,7-percentnému marcovému rastu. Na medziročnej báze sa index zvýšil o 3 %. Pozorne sledovaná čistá inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energie, sa zvýšila na 0,2 %, čo však zodpovedalo iba polovici marcovej úrovne. Informovalo o tom v utorok americké ministerstvo práce.
Nárast čistej inflácie bol v súlade s očakávaniami analytikov, avšak výsledky celkovej inflácie boli lepšie ako analytikmi prognózovaných 0,1 %. Americké štátne dlhopisy po zverejnení výsledkov vzrástli, avšak neskôr sa obchodovali takmer bez zmeny, keďže väčšina dílerov sa koncentrovala na zasadnutie Fed. Hlavným faktorom priaznivých aprílových údajov boli spomínané nižšie ceny energie a nižšie náklady na dopravu.
Ceny energie sa v apríli znížili o 1,9 % po marcovom raste o 4,9 %. Náklady na dopravu poklesli o 0,7 % po marcovom zvýšení o 2,5 %. Ich celkový pokles urýchlilo zníženie ceny benzínu o 4,1 %. Ceny leteniek v apríli poklesli o 0,5 % po predchádzajúcom raste o 4,6 %. Aj ďalšie kľúčové sektory ekonomiky signalizovali iba slabé inflačné tlaky. Náklady na zdravotnú starostlivosť vzrástli o 0,3 %, kým náklady na bývanie a ceny potravín v sledovanom mesiaci poklesli o miernych 0,1 %.