Banka zároveň nevylúčila možnosť ďalšieho zvyšovania v prípade nárastu inflačných tlakov. V súlade so všeobecnými očakávaniami na finančných trhoch Fed zvýšila svoju jednodňovú sadzbu na federálne fondy z pôvodných 5,75 % na 6 %, čo zodpovedá najvyššej úrovni za takmer päť rokov. FOMC zároveň zvýšil menej používanú diskontnú sadzbu o 0,25 % na 5,5 %.
Všeobecne očakávaný krok centrálnej banky stimuloval rast na finančných trhoch. Na infláciu citlivé ceny dlhopisov po vyhlásení Fed vzrástli a výnosy, ktoré sa zvyčajne pohybujú opačným smerom, poklesli. Akciový trh zaznamenal rast. Popredná americká banka Bank of America, nasledovala príklad Fed a o niekoľko minút po vyhlásení centrálnej banky zvýšila svoju tzv. prime rate (úrokovú sadzbu najbonitnejšieho dlžníka). Očakáva sa, že v úprave sadzieb smerom nahor budú pokračovať aj ďalšie banky v USA.
Na margo svojej politiky v budúcnosti Fed uviedla, že bude naďalej zvažovať možné riziko, vyplývajúce zo silnejúcej inflácie. Dodala, že podmienky pre marcové zvýšenie sadzieb sú rovnaké ako pri úprave sadzieb 2. februára tohto roka. FOMC vyjadril obavy najmä nad rýchle rastúcim dopytom, ktorý naďalej prevyšuje potenciálnu ponuku, čo by mohlo viesť k inflačnej nerovnováhe, ktorá by mohla mať negatívny dopad na prudký rozmach americkej ekonomiky.
Utorkové zvýšenie sadzieb bolo v poradí piatym od júna minulého roka, kedy banka začala cyklus postupného sprísňovania monetárnej politiky. Analytici v budúcnosti očakávajú minimálne jedno zvýšenie, prípadne dve, niektorí dokonca upozorňujú až na možný trojitý zásah banky do konca roka 2000. Ďalšie zasadnutie americkej centrálnej banky by sa malo uskutočniť 16. mája.