Alexander Rezeš už mal možnosť ukázať svoje podnikateľské schopnosti. Dokázal podnik len rozkradnúť a rozvrátiť. Som pevne presvedčený, že jediným predpokladom ozdravenia VSŽ, a.s., Košice je eliminovanie vplyvu pána Rezeša, Grúbera a niektorých ďalších. Vidím doslova priamu úmeru v ich pôsobení na podnik, čím menší bude ich vplyv, tým väčšia bude šanca na jej ozdravenie. Uviedol to po skončení diskusného fóra HNclub podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Podľa Mikloša je evidentné, že sa bývalé vedenie pokúša prebrať kontrolu nad podnikom. „Prijali sme isté riešenie, ktoré by malo tomu zabrániť,“ uviedol. Odmietol sa však k tomu bližšie vyjadriť s odôvodením zabezpečenia úspešnosti tohto postupu. Pri súčasnej akcionárskej štruktúre je totiž možné, aby došlo k zásadným zmenám v podniku. Podľa I. Mikloša je aj v záujme štátu a bánk, aby došlo k zmenám, avšak opačným, ako si praje A. Rezeš. „Nepredpokladám, že sa preto podnik dostane pod vplyv skupiny okolo A. Rezeša, aj keď sa o to pokúsi,“ dodal.
Na margo útokov na súčasného prezidenta spoločnosti G. Eichlera zo strany skupiny ľudí patriacej k starej zostave orgánov spoločnosti, sám G. Eichler uviedol: „Som pripravený zostať vo svojej funkcii v prípade, že sa pre VSŽ príjme stratégia progresu. V opačnom prípade nechcem na svojom doterajšom poste zostať. Môžem totiž robiť len to, na čo mi akcionári dajú mandát. Ak mi ho nedajú, nemá význam ďalej na ozdravení VSŽ pracovať.“
Ako ďalej prezident uviedol, ľutuje, že z ozdravenia podniku sa stala politická záležitosť. „Myslel som si, že idem opraviť podnik. Nevedel som, že sa z toho vyvinie politická vec. Je tu totiž 25 000 zamestnancov, dosah na celý východoslovenský kraj a hospodárstvo Slovenskej republiky a spolitizovať problém podniku s takýmto rozsahom je dosť mizerné,“ dodal. Podľa jeho slov je podnik ešte ďaleko od toho, aby bol predaný strategickému investorovi. „Nato, aby k tomu došlo, je potrebné jednotné vedenie. V žiadnej firme som nevidel, aby sa vedenie vyberalo tak ako sa vyberá vo VSŽ. Buď sa to bude robiť normálne a VSŽ má šancu prosperovať, alebo sa to bude robiť ináč a v tom prípade nech to robí niekto iný,“ upozornil Eichler.
Momentálne nemá podľa neho VSŽ žiadnu takú ponuku na vstup investora, o ktorej by mohli začať rokovania. „Spolu s Deutsche Bank zistíme, aké sú konkurenčné záujmy a až potom budeme vedieť, koľko bude trvať predaj investorovi,“ dodal. Tento týždeň bude Eichler rokovať s poradcom pre reštrukturalizáciu dlhov a manažérom pre privatizáciu podniku Deutsche Bank o ďalšom postupe vo VSŽ.