Rokovania o výbere investičnej banky, ktorá bude manažovať proces predaja akcií VSŽ strategickému investorovi pokračujú a banka nebola doteraz vybraná. O jej výbere rokuje komisia, v ktorej vládu zastupuje štátny tajomník Vladimil Podstránsky. Podľa podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša boli v tendri oslovené najväčšie investičné banky, medzinárodné audítorské a účtovnícke spoločnosti.
„Ďalšie fungovania VSŽ je podmienené stabilizáciou situácie v spoločnosti, ktorá je aj podmienkou, aby medzinárodní investori mali záujem o vstup do tohto podniku,“ uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s očakávaným podpisom stabilizačnej dohody, ktorý mal byť uskutočnený už pred dvoma týždňami. Zároveň uviedol, že nevie určiť termín možného podpisu vzhľadom k rôznosti názorov vrcholných predstaviteľov VSŽ.
„Moje stanovisko je veľmi podobné stanovisku ministerstva financií. Verím, že stabilizačná dohoda prispeje k riešeniu situácie,“ uviedol. K nepodpísaniu dohôd došlo v dôsledku údajnej napadnuteľnosti jej platnosti zo strany minoritných veriteľov VSŽ. Podľa Mikloša by však jej podpísanie bolo aj v prospech minoritných akcionárov. „Stabilizačná dohoda by prispela k stabilizovaniu situácie, nájdeniu zahraničného investora a tým aj k uhradeniu pohľadávok minoritných akcionárov,“ dodal.
Podľa jeho slov ak by išiel podnik do konkurzu, znamenalo by to rozpredaj aktív a zastavenie chodu spoločnosti. Hodnota fabriky ako VSŽ však nespočíva v jej aktívach, ale v jej podiele na trhu. „Trhová hodnota nevyrábajúcej spoločnosti VSŽ je zlomková oproti spoločnosti VSŽ, ktorá funguje,“ dodal. Aj preto by malo byť v záujme minoritných akcionárov podpísať stabilizačnú dohodu. Minoritným akcionárom je aj bývalý šéf železiarní Alexander Rezeš a ten môže napadnúť stabilizačnú dohodu. Podľa Mikloša je potrebné zintenzívniť všetky práce na vyvodzovaní trestnoprávnych dôsledkov voči tým, ktorí dostali podnik do súčasného stavu.
Ako uviedol I. Mikloš, ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová vypracuje spôsob ďalšieho riešenia situácie vo VSŽ a ďalšiu angažovanosť vlády v spoločnosti. Doterajšia angažovanosť sa týkala predovšetkým postavenia štátu ako veriteľa cez daňové pohľadávky.