ČLÁNOK




Slovakofarma za prvý štvrťrok s nárastom tržieb o štvrtinu
16. apríla 1999

Slovakofarma, a.s., Hlohovec predpokladá v tomto roku zlepšenie hospodárenia, na ktorom by sa mal odraziť vplyv chrípkovej epidémie i zjednodušenie registrácií liekov na českom trhu. Pôvodné predpoklady hovorili o nekonsolidovanom predaji na úrovni 4,6 mld. Sk, čo by po zarátaní tržieb z ČR znamenalo tržby okolo 6 mld. Sk. Kurz koruny je ale nižší oproti očakávaniam podniku, čo pri 70 -percentnom podiele exportu na obrate znamená zvýšenie tržieb o niekoľko desiatok miliónov korún mesačne. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Ondreja Gattnara dosiahla Slovakofarma za prvý štvrťrok tohto roku medziročný nárast nekonsolidovaných tržieb o 211 mil. Sk, čo znamená rast takmer o 23 %, a vyše 17 -percentný nárast zisku. Za prvý štvrťrok 1998 pritom vykázala spoločnosť čistý konsolidovaný zisk po zdanení 170 mil. Sk pri konsolidovaných tržbách 1,19 mld. Sk. Konsolidácia zahŕňa i výsledky zahraničných dcérskych distribučných firiem.
Slovakofarma je medzi tromi uchádzačmi v tendri na kúpu najväčšej poľskej farmaceutickej firmy Polpharma, kde poľská strana ponúka do privatizácie 80 -percentný podiel. Ak by Slovakofarma tender vyhrala, zaradila by sa podľa obratu na druhé miesto medzi farmaceutickými firmami v asociovaných krajinách EÚ, za chorvátsky koncern Pliva. V tomto roku očakáva O. Gattnar zlepšenie výsledkov na českom trhu, kde má Slovakofarma podiel zhruba 8 %. Priemerný čas registrácie liečiv v ČR sa vyšplhal až na 28 mesiacov, podnik tak čaká na registráciu vyše 40 prípravkov, novela zákona ale registráciu liečiv od tohto roku zjednodušila. Vzhľadom na radikálne zníženie distribučných marží na 5 %, čo je pod nákladovou úrovňou, plánuje Slovakofarma predať svoju českú distribučnú firmu CM Pharma.
Pod tlakom čínskej konkurencie zastavuje Slovakofarma výrobu vitamínu E, kvôli čomu príde o prácu 63 ľudí. Podľa O. Gattnara si čínske podniky v snahe získať devízové prostriedky môžu dovoliť prísť na trh s „devastačnými“ cenami. Náklady Slovakofarmy na kilogram 50 -percentného E vitamínu sa pohybujú okolo 21 USD, súčasná cena na západných trhoch poklesla na úroveň 19 USD / kg. Podobne postihol čínsky dumping slovenského výrobcu penicilínu Biotiku v roku 1996.
Celkovo plánuje Slovakofarma tento rok znížiť zamestnanosť asi o 250 pracovníkov, vyše 100 ľudí však nájde prácu vo firmách, na ktoré podnik presúva obslužné či údržbárske práce. Ako poznamenal O. Gattnar, investori radi počujú o racionalizácii pracovníkov, keďže prepustenie 250 pracovníkov znamená zníženie osobných nákladov o 50 mil. Sk. Vlani znížil podnik stav zamestnancov o 105 na súčasných 2 011 pracovníkov, napriek tomu je produktivita práce stále nižšia ako v porovnateľných západných firmách.
Vlani vykázala Slovakofarma podľa medzinárodných účtovných štandardov (IAS) konsolidovaný čistý zisk 227 mil. Sk, čo predstavuje pokles o 43,7 %. Tržby mierne vzrástli na 5,361 mld. Sk. Hospodárenie podniku ovplyvnila najmä kríza na ruskom a ukrajinskom trhu, ktorá pripravila podnik o 300 mil. Sk tržieb, najmä v divízii Liečivé rastliny. Časť produkcie umiestnili na českom trhu, kde sú marže výrazne nižšie oproti 45 – 50 -percentnej hrubej marži v Rusku. Čiastočne sa Slovakofarma musela podieľať i na stratách, ktoré vznikli ruským distribútorom po páde kurzu rubľa.
Slovakofarma Hlohovec je najstarším a súčasne najvýznamnejším výrobcom liečiv na Slovensku, zameriava sa najmä na generické liečivá. Spoločnosť sa špecializuje na výrobu pevných liekových foriem, tvrdých a mäkkých želatínových kapsúl, šumivých tabliet, mastí, liečivých čajov a macerátov. V minulom roku ako prvá spoločnosť tohto druhu v Slovenskej republike úspešne emitovala globálne depozitné poukážky na zahraničných kapitálových trhoch. Základné imanie spoločnosti je 1,75 mld. Sk. Majoritným akcionárom je S. L. Pharma Holding GmbH Wien, ktorú vlastní 11 fyzických osôb, z toho 9 je manažérmi Slovakofarmy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS