Tržby podnikov ďalej rastú, avšak rastúce náklady vstupov a oslabovanie globálneho dopytu stoja za pomerne výrazným pesimizmom v podnikovom sektore. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS). Napriek pomerne priaznivému vývoju tržieb totiž podľa nej pretrváva v podnikovom sektore pesimizmus týkajúci sa ďalšieho vývoja. Väčšina predstihových indikátorov je buď blízko hodnôt pozorovaných počas veľkej finančnej krízy, alebo sa nachádzajú na úrovniach naznačujúcich kontrakciu ekonomiky.
Vývoj veľkoobchodných cien naznačuje možné dosiahnutie ich vrcholu. Dôležitý bude v tomto ohľade podľa NBS vývoj cien energií, ktoré ešte v septembri zaznamenali výrazné zvýšenie. Kým ceny energií dynamicky rastú, nemožno očakávať zásadnú korekciu vo veľkoobchodných cenách ako celku. Napriek naďalej vysokým cenám si podniky v druhom štvrťroku v priemere udržali ziskové marže porovnateľné s predchádzajúcim obdobím.
Podnikom sa tak zatiaľ v priemere podľa centrálnej banky darilo prenášať rastúce ceny vstupov do cien výstupov. Zväčšuje sa však rôznorodosť naprieč podnikovým sektorom. Pri podnikoch so zápornou maržou sa prehĺbila strata, kým pri podnikoch s kladnou maržou sa situácia ešte zlepšila. Tieto závery potvrdil aj prieskum zachytávajúci aj vývoj v treťou štvrťroku, kde podniky uviedli popri náraste tržieb aj tlak na svoju ziskovosť. Podniky potvrdili výrazný rast nákladov na pracovnú silu a na ceny vstupov.
Úvery naďalej rýchlo rastú, ale v mnohých segmentoch vidí centrálna banka spomaľovanie. Medziročný rast podnikových úverov dosiahol k októbru úroveň 11,5 %. V kontexte krajín EÚ je však takýto rast podľa NBS pomerne rozšíreným javom. Silný rast podnikových úverov je spôsobený výrazným rastom cien v ekonomike, čo zvyšuje objem prostriedkov, ktoré potrebujú podniky na financovanie prevádzky. Krátkodobé prevádzkové financovanie je tak hlavným faktorom silného medziročného rastu.
Popri krátkodobých úveroch dynamicky rastú aj úvery v sektore komerčných nehnuteľností. Aj tu mohli úverovú dynamiku potiahnuť podľa NBS rastúce ceny stavebných prác a materiálov. Na druhej strane, na pozadí výraznej neistoty týkajúcej sa ekonomického vývoja nastalo ďalšie spomalenie investičných úverov a úverov so splatnosťou nad jeden rok. Spomalenie však zaznamenalo aj krátkodobé financovanie vo väčšine ekonomických odvetví.
Vo výsledku sa tak spomalenie týkalo väčšiny kategórií úverov. Rast úverov zrýchľoval len v sektore komerčných nehnuteľností a v prípade krátkodobých úverov aj v priemysle a energetike. Navyše bolo toto zrýchlenie pomerne koncentrované vo vybraných veľkých a stredne veľkých podnikoch. Dostupnosť financovania vnímali podniky ako menší problém, avšak ich potreba externého financovania sa v sledovanom období mierne zvýšila. Zároveň podniky potvrdili zhoršenú dostupnosť externého financovania a sú menej optimistické pri dostupnosti financovania v nasledujúcom polroku.