Zdravotné poisťovne na Slovensku dosahujú neprimeranú návratnosť vloženého súkromného kapitálu. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tým odôvodňuje naliehavosť legislatívneho návrhu, ktorý má zisk poisťovní regulovať. Ako uviedol úrad v tlačovej správe, navrhovaný maximálny strop zisku zdravotných poisťovní vo výške 0,2 % z úhrnu poistného z verejného zdravotného poistenia je len neformálny návrh. Ide o spodnú hranicu rozpätia zisku, o konkrétnych hraniciach vrátane kritérií však ešte prebieha odborná diskusia. Finálne rozhodnutie bude mať vláda.
„V každom prípade veríme, že ide o dôležitý impulz pre reformu v zdravotníctve, ktorá sa práve rozbieha,“ uviedol ÚDZS. Legislatívny návrh vychádza zo súčasnej maximálnej hranice prevádzkových nákladov, ktorá je na úrovni 4,9 % a stanovuje, že na zdravotnú starostlivosť by sa z vybraného verejného zdravotného poistenia malo v závislosti od počtu poistencov vrátiť 95 až 97 %, je však možné ho krátiť o primeraný zisk.
Ako ďalej uviedol ÚDZS, zdravotná poisťovňa Dôvera v rokoch 2008 až 2020 dosiahla zisk celkom 679 mil. eur, čo predstavuje 4,71 % z prijatého poistného. V priemere pritom vynaložila na prevádzku takmer 3 %, na zdravotnú starostlivosť vyše 92 %. Zdravotná poisťovňa Union v rovnakom období dosiahla zisk celkom 15 mil. eur, čo predstavuje 0,34 % z prijatého poistného. Na prevádzku vynaložila poisťovňa vyše 5 % a na zdravotnú starostlivosť viac ako 94 %. Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla za toto obdobie stratu 153 mil. eur, čo predstavuje 0,41 % z prijatého poistného. Popri tom vynaložila v priemere na prevádzku takmer 3 %, na zdravotnú starostlivosť bezmála 98 %.