Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár sa už nebude zúčastňovať rokovaní Ústredného krízového štábu. Povedal to na stredajšom tlačovom brífingu s tým, že je z rozhodnutí Ústredného krízového štábu sklamaný. „Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavanie a vôbec sa nehľadí na ich názor, je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ povedal Kollár. Ako dodal, do vecí, u ktorých nevidí význam a validitu rozhodnutí a procesov, sa nebude púšťať.
Prezident lekárskej komory zároveň vyzval vládu, aby ešte raz zvážila celoplošné testovanie a začala s odborníkmi plánovať jasné kroky, ktoré pomôžu v želanom horizonte pandémiu zvládnuť. Testovanie samotné podľa neho pandémiu nezastaví. „Poďme sa rozprávať o tom, čo máme spraviť do najbližších týždňov na to, aby sme si nevyčerpali kompletne zdravotníkov a ochranné pracovné prostriedky, ale aby sme dali vieru ľuďom, že sa o nich bude mať kto postarať aj v nasledujúcich dňoch,“ uviedol Kollár. Prezident SLK má tiež vážne obavy, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné. „Robiť niečo len preto, aby sme boli len v niečom prví, čo nám v budúcnosti môže spraviť problémy, je neospravedlniteľné,“ konštatoval.
Celoplošné testovanie Slovákov by malo byť podľa Slovenskej lekárskej komory dobrovoľné. To, že musia ľudia zostať 10 dní v karanténe, ak sa nepôjdu dať otestovať, považuje jej prezident za diskriminačné. „Je to čisté vydieranie,“ povedal. Je podľa neho evidentné, že možnosť nákazy je podstatne vyššia, ako keď ľudia zostanú doma, sú disciplinovaní a nestretávajú sa vo veľkom množstve. „Ľudia však nemajú na výber, a to je smutné,“ uviedol Marian Kollár. Myslí si tiež, že testovanie na Orave a v okrese Bardejov malo svoj význam, očakával však úplne iné vyhodnotenia. „Pochopil som, že toto nie je akcia odborná, ale politická,“ uzavrel.