Situácia medzi nemeckými a rakúskymi investormi na Slovensku zostáva napätá. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory medzi 123 firmami. Pesimizmus síce podľa prieskumu za posledné tri mesiace nestúpol, avšak väčšina spoločností sa cíti konfrontovaná s klesajúcim dopytom. „Oslovené firmy výrazne pociťujú ekonomické dôsledky pandémie Covid-19. Šesť z desiatich spoločností očakáva v tomto roku pokles obratu v rozmedzí 10 % až 50 %. S ešte väčším prepadom naproti tomu musí počítať len každý desiaty podnik,“ informuje komora. Viac ako polovica účastníkov prieskumu plánuje oproti predkrízovému stavu zredukovať výdavky na investície, ako aj počet pracovníkov.
„Dobrá správa je, že očakávania firiem sa v porovnaní s naším prieskumom z jari nezhoršili. Jedným z najväčších problémov však zostáva znížený dopyt,“ konštatuje prezident komory Peter Lazar. Niektoré spoločnosti si už z krízy začínajú brať prvé ponaučenia. Viac dodávateľov hľadá podľa zistení komory z dôvodu optimalizácie dodávateľských reťazcov niečo vyše 30 % oslovených podnikov. Presúvanie závodov je témou pre ďalších jedenásť percent, deje sa to pritom predovšetkým v prospech Slovenska a Európskej únie. „Vo firemných centrálach sa čoraz viac nanovo zvažujú medzinárodné dodávateľské reťazce a existujúce rozloženie závodov. Slovensko so svojou silnou priemyselnou základňou a strategickou polohou v strednej Európe môže v tomto procese vyjsť ako jeden z jasných víťazov,“ myslí si Lazar.
Hospodárska normalizácia na Slovensku by podľa názoru oslovených investorov na seba mohla ešte nejakú chvíľu nechať čakať. Pre 53 percent respondentov konjunkturálne zotavenie nenastane pred rokom 2022, ďalších 44 % s tým počíta už v budúcom roku. Dovtedy by malo Slovensko podľa viac ako polovice opýtaných dbať predovšetkým na to, aby firmám poskytlo vhodné podporné opatrenia. „Aby podniky prestáli ekonomickú tieseň, potrebujú cielené a nekomplikované riešenia. Skrátený pracovný čas a zjednodušenie byrokracie v rámci Lex Korona ukazujú správnym smerom,“ domnieva sa Lazar.
Nemecko a Rakúsko patria k najväčším zahraničným investorom na Slovensku. Koncom roka 2018 investovali nemecké a rakúske spoločnosti podľa údajov Nemeckej spolkovej banky a Rakúskej národnej banky na Slovensku spolu 14,2 mld. eur a zamestnávali 191 000 pracovníkov. Nemecko a Rakúsko sa v prvom kvartáli tohto roku podieľali podľa Štatistického úradu SR na zahraničnom obchode Slovenska spoločne 23 percentami.