Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyzýva verejných obstarávateľov a obstarávateľov, aby aj v súčasnej mimoriadnej situácii pre koronavírus dodržiavali princípy hospodárnosti a efektívnosti pri používaní verejných finančných prostriedkov. Zároveň upozorňuje na zmenu pravidiel týkajúcich sa zákazu uzavrieť zmluvu, ak uchádzač alebo jeho subdodávatelia nie sú zapísaní v registri partnerov verejného sektora vo vzťahu k priamemu rokovaciemu konaniu alebo pri zákazkách s nízkou hodnotou. ÚVO o tom informoval na svojom portále s tým, že zákon o verejnom obstarávaní bol novelizovaný cez tzv. lex korona. Ide o zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorý nadobudol účinnosť 27. marca v rámci opatrení proti pandémii koronavírusu.
Účelom súvisiacej zmeny zákona o verejnom obstarávaní je uľahčiť situáciu pri obstarávaní tovarov a služieb, prípadne stavebných prác počas mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu z dôvodu ochrany života a zdravia. A to tak, že ak sú splnené podmienky, pri inej zákazke ako tej s nízkou hodnotou, pre priame rokovacie konanie, tak sa nebude vyžadovať ako podmienka pre uzatvorenie zmluvy, rámcovej dohody a koncesnej zmluvy zápis v registri partnerov verejného sektora. Podľa zákona o verejnom obstarávaní priame rokovacie konanie môže verejný obstarávateľ použiť len vtedy, ak je splnená aspoň jedna z viacerých podmienok. Týmto postupom sa napríklad zadáva zákazka na dodanie tovaru, na uskutočnenie stavebných prác alebo na poskytnutie služby z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať, a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením.
ÚVO tiež vydal usmernenie pre verejných obstarávateľov o tom, ako majú nakupovať počas mimoriadnej udalosti. Mimoriadna situácia vyhlásená na Slovensku od 12. marca v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu je podľa úradu dôvodom na rýchle a bezodkladné riešenia aj v oblasti verejného obstarávania. „Úrad pre verejné obstarávanie pripravil preto niekoľko modelových situácií, ktoré pomôžu verejným obstarávateľom v týchto neľahkých časoch,“ uviedol úrad. Zákon o verejnom obstarávaní pre zachovanie zdravia a života obyvateľov umožňuje počas mimoriadnej situácie využiť na okamžité uspokojenie nevyhnutných potrieb už spomínaný inštitút priameho rokovacieho konania. „Priame rokovacie konanie musí súvisieť s vyššie uvedenou mimoriadnou udalosťou v danom časovom období a je možné využiť ho napríklad pri neodkladných nákupoch zdravotníckych pomôcok, prípadne osobných ochranných pomôcok akými sú rúška, respirátory, pľúcne ventilátory, či dezinfekcie,“ priblížil ÚVO. Vychádza z toho, že verejný obstarávateľ má z dôvodu ochrany verejného zdravia záujem zabezpečiť pre svojich obyvateľov ochranné pomôcky bezodkladne, teda musí konať ihneď.
Mnohé mestá a obce aj verejné inštitúcie podľa ÚVO majú svojimi vlastnými smernicami nastavené procesy verejného obstarávania prísnejšie, než vyžaduje zákon o verejnom obstarávaní. „Je to pochopiteľné za bežných podmienok. No momentálna mimoriadna situácia si vyžaduje aj prijímanie mimoriadnych opatrení, a preto by mali verejní obstarávatelia zvážiť, či nie je vhodné na tieto účely prijať mimoriadne opatrenia a upraviť svoje vlastné predpisy s cieľom zjednodušenia procesov,“ odporúča úrad. To je podľa neho možné uskutočniť aj formou per rollam (na diaľku), napríklad cez elektronickú komunikáciu schváli štatutár výnimku, ktorá bude platná počas mimoriadnej situácie. Verejní obstarávatelia a obstarávatelia sú podľa úradu aj v tejto mimoriadnej situácii povinní vynakladať verejné zdroje v súlade s princípmi hospodárnosti a efektívnosti.