Minuloročný zisk bankového sektora mierne stúpol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), zisk bánk sa podľa predbežných údajov zvýšil o 0,5 % na 643,2 mil. eur. „Rast ziskovosti pozitívne ovplyvnila nižšia tvorba opravných položiek a rezerv, nižšie prevádzkové náklady a prijaté dividendy,“ komentovala vlaňajšie výsledky Slovenská banková asociácia. Naopak, negatívny vplyv na rast ziskovosti mali čisté úrokové výnosy a výnosy z obchodovania.
Stav celkových úverov medziročne stúpol o 6,7 % na 60,787 mld. eur. Pozitívny vplyv na to malo zvýšenie úverov obyvateľstvu o 8 % na 39,46 mld. eur. „V decembri rast nových úverov na bývanie stúpol o 71 % a dosiahol historicky druhý najvyšší mesačný objem, a to 1,33 mld. eur,“ informuje banková asociácia. Nové úvery na bývanie vlani medziročne stúpli o 21 %. Úroková sadzba nových úverov na bývanie klesla na historické minimum 1,094 %.
Pri predchádzajúcich správach o finančnej stabilite Národná banka Slovenska vždy konštatovala, že ziskovosť bánk je u nás stabilná a je na veľmi dobrej úrovni, čo už neplatí. Trend sa otočil. V porovnaní s krajinami zo strednej a východnej časti EÚ je ziskovosť bánk na Slovensku podľa národnej banky pomerne nízka. Dostala sa medzi najhoršie v rámci nášho regiónu, pričom ešte do roku 2016 patril slovenský bankový sektor k najziskovejším v regióne.
Podľa analytikov je zlou správou zdvojnásobenie bankového odvodu od tohto roka. Vyšší odvod podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika zásadne zníži ziskovosť bankového sektora a ohrozí finančnú stabilitu bánk. To si myslí aj Národná banka Slovenska, či Slovenská banková asociácia. „Pri nižšej ziskovosti a návratnosti kapitálu klesne atraktivita slovenských bánk z pohľadu ich materských skupín, čo sa logicky prejaví v nižších investíciách a rozvoji. Vylúčiť nemožno ani odchod niektorých bánk z trhu alebo ich zlučovanie, čo zredukuje konkurenciu na trhu,“ dodal Búlik.