ČLÁNOK




Slovenskí podnikatelia sa napriek brexitu nemusia v najbližšom období obávať výraznejších zmien
30. januára 2020

 Slovenskí podnikatelia sa napriek brexitu nemusia v najbližšom období obávať výraznejších zmien. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) sa oficiálne uskutoční 31. januára o 23:00 miestneho času (polnoc stredoeurópskeho času). Následne bude do konca roka 2020 trvať tzv. prechodné obdobie, počas ktorého sa situácia „de facto“ nemení oproti stavu pred vystúpením. „Ekonomické subjekty budú môcť vyvážať svoje výrobky do Spojeného kráľovstva a dovážať produkty zo Spojeného kráľovstva a rovnako poskytovať a prijímať služby v rovnakom režime za rovnakých podmienok ako je to dnes, teda bez dodatočných obmedzení, s existujúcimi a stále platnými certifikátmi a licenciami,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

Počas prechodného obdobia sa na Spojené kráľovstvo naďalej budú vzťahovať pravidlá voľného pohybu, do konca roka 2020 ostáva aj súčasťou colnej únie a vnútorného trhu. Vzájomný obchod tak nebude podliehať clám ani kvótam a ani colným kontrolám. „Situácia bude iná po konci prechodného obdobia, pričom vzájomný obchod bude podliehať dojednaniam v rámci dohody o voľnom obchode, ktorá sa má vyjednať a uzatvoriť do konca roka 2020. Ak sa tak nestane, a prechodné obdobie nebude predĺžené, vzájomný obchod sa automaticky začne riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ spresnil Tomaga.

Do konca prechodného obdobia teda nepríde k zavedeniu ciel a bude sa vyjednávať nová dohoda o voľnom obchode. Tá by mala byť čo najkomplexnejšia avšak v každom prípade bude podľa Tomagu predstavovať nižší stupeň ekonomickej spolupráce, aký predstavuje súčasný jednotný vnútorný trh Európskej únie. Zároveň môže obsahovať viaceré obmedzenia vzájomného obchodu s tovarom vo forme ciel, dovozných kvót, netarifných obmedzení alebo rôznych obmedzení pre etablovanie sa a pôsobenie poskytovateľov služieb spojených s nárastom administratívnej záťaže.

Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie v referende v roku 2016. Veľká Británia je prvou krajinou, ktorá opustí európsky blok. Proces dosiahnutia brexitu bol zdĺhavejší, ako sa predpokladalo a vyžiadal si aj viacero odkladov jeho termínu. Definitívne odchod odsúhlasil v stredu Európsky parlament, keď ratifikoval dohodu o brexite. Za ratifikáciu hlasovalo 621 zo 751 europoslancov, 49 bolo proti a 13 sa zdržalo. Ratifikácia dohody bola poslednou prekážkou brexitu s dohodou.

Pre Slovákov, ktorí v Spojenom kráľovstve už v súčastnosti žijú, sa veľa nezmení, pokiaľ sa registrujú ako usadlíci na stránkach britského ministerstva vnútra. Dohoda zaručuje Slovákom a Európanom rovnaké práva ako doteraz. Očakáva sa však, že vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa bude snažiť migráciu a počet cudzincov v krajine obmedziť. Johnsonova vláda zároveň oznámila, že v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov únie na účely cestovania do Spojeného kráľovstva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS