ČLÁNOK




Zodpovedné orgány sa nepoučili z problémov pri čerpaní eurofondov, upozorňuje NKÚ
10. mája 2019

Zodpovedné orgány sa ani po desiatich rokoch kontroly eurofondov nepoučili z problémov. Čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie naďalej sprevádzajú nedostatky, na ktoré Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) upozorňoval už v minulosti. V súčasnosti sú však často výsledkom individuálnych zlyhaní, nie chýb systému. Agentúru SITA o tom informoval NKÚ v tlačovej správe na základe kontroly výziev a vyzvaní na čerpanie eurofondov v druhom polroku 2018 v rezortoch školstva, hospodárstva a vnútra, ako aj v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

NKÚ zároveň upozorňuje vládu, že rozhodnutia o schválení či neschválení príspevku boli vydané s obrovským meškaním, ktoré priamo ohrozuje riadne čerpanie eurofondov na Slovensku. Aj preto považuje vyvodzovanie osobnej zodpovednosti v jednotlivých prípadoch za nevyhnutnosť. Meškania predstavovali niekedy viac ako tristo dní od ukončenia hodnotiaceho kola. Výška nedočerpaných záväzkov, ktorých čerpanie musí SR vydokladovať do konca tohto roku, predstavovala 719 miliónov eur. Národná autorita pre externú kontrolu odporúča riadiacim orgánom zintenzívniť kontroly na schvaľovací proces žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

„Aj na základe minulých kontrol NKÚ SR prijala vláda SR a aj príslušné rezorty či úrad podpredsedu vlády viaceré opatrenia ako súčasť akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie implementácie štrukturálnych fondov. Vďaka predchádzajúcim zisteniam a uplatneným odporúčaniam NKÚ konštatuje, že chyby nájdené v minulom roku už nie sú systémové,“ uviedla poverená riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou na NKÚ Janka Burdová. Zistené nezrovnalosti mali v prvom rade zachytiť vnútorné kontrolné systémy jednotlivých subjektov. NKÚ preto považuje vyvodzovanie osobnej zodpovednosti za nevyhnutné.

V rámci ostatnej kontrolnej akcie kontrolóri NKÚ zistili, že sa opakujú identické chyby pri výbere hodnotiteľov. Rovnako aj nedostatky v samotnom hodnotiacom procese, ktorý sa podľa úradu nie vždy dal označiť za transparentný. „Kritériá hodnotenia a výberu projektov nezohľadňovali kvalitu projektu a zásady riadneho finančného hospodárenia, teda zásady hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti. Nedostatky boli identifikované aj v administrácii projektov a základnej finančnej kontrole,“ priblížila Burdová.

NKÚ v rámci akcie skontroloval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (Operačný program Ľudské zdroje – prioritná os Vzdelávanie), Ministerstvo hospodárstva SR, Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru (Operačný program Výskum a inovácie), Ministerstvo vnútra SR (Operačný program Efektívna verejná správa) a Pôdohospodársku platobnú agentúru (Program rozvoja vidieka SR).


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS