Takmer polovicu pridanej hodnoty nefinačných firiem na Slovensku generujú spoločnosti so zahraničnými vlastníkmi. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostatu za rok 2016, kedy podniky vlastnené zahraničným kapitálom na Slovensku vygenerovali 48,1 % celkovej pridanej hodnoty v krajine. Pridaná hodnota vyjadruje zvýšenie hodnoty tovarov alebo služieb v rámci každého stupňa produkcie.
Zaradili sme sa tak medzi krajiny s najvyšším podielom vyprodukovanej pridanej hodnoty podnikmi s vlastníkom zo zahraničia. Väčší podiel Eurostat v roku 2016 evidoval iba pri Maďarsku, a to 51,4 %. Za Slovenskom nasledovalo Luxembursko s podielom 44,6 %. Susedná Česká republika bola na piatej priečke s 43,3 %.
Na opačnom konci tohto rebríčka bol Cyprus, kde firmy so zahraničnými vlastníkmi vygenerovali iba 13,4 % pridanej hodnoty nefinačnných podnikov. Nasledoval Taliansko, Grécko a Francúzsko s podielom približne 16 %. V rámci všetkých štátov Európskej únie vyprodukovali podniky vlastnené zahraničným kapitálom v priemere 25 % pridanej hodnoty.
V roku 2016 pritom podľa Eurostatu kontrolovali zahraniční vlastníci iba 1,2 % všetkých spoločností v Európskej únii. Tieto firmy sa však okrem spomínanej štvrtiny pridanej hodnoty podieľali tiež až na 15,3 % celkovej zamestnanosti v nefinančných podnikoch v európskej dvadsaťosmičke. Medzi rokmi 2010 a 2016 podiel pridanej hodnoty vytváranej podnikmi so zahraničnými vlastníkmi pritom v Európskej únii stúpol o 2,3 percentuálneho bodu.