Prostredníctvom osobných transferov peňazí vlani z Európskej únie odišlo 32,7 mld. eur a do únie prišlo 10,7 mld. eur. Výsledkom je negatívna bilancia v sume 22 mld. eur. Väčšinu osobných transferov mimo úniu realizovali migranti, ktorí peniaze posielali do krajiny svojho pôvodu, a to hlavne do Ázie (20 %), severnej Afriky (19 %), Južnej Ameriky a subsaharskej Afriky (zhodne 14 %) a do európskych štátov mimo EÚ (13 %). Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
V rámci krajín únie, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, najväčší odlev financií prostredníctvom osobných transferov bol v roku 2017 z Francúzska (10,6 mld. eur), zo Španielska (7,3 mld. eur), Veľkej Británie (6,8 mld. eur) a Talianska (6,1 mld. eur). Najväčší prílev financií prostredníctvom osobných transferov vlani evidovali Portugalsko (3,6 mld. eur), Poľsko (3,1 mld. eur), Rumunsko (2,8 mld. eur) a Veľká Británia (2,3 mld. eur).
Najvýraznejšiu pozitívnu bilanciu v rámci osobných transferov zaznamenali Portugalsko (3 mld. eur), Poľsko (2,8 mld. eur) a Rumunsko (2,6 mld. eur). Najvýraznejšiu negatívnu bilanciu mali Francúzsko (10,1 mld. eur), Nemecko (4,6 mld. eur), Veľká Británia (4,5 mld. eur) a Taliansko (4 mld. eur).
Na Slovensko prostredníctvom osobných transferov v minulom roku celkovo prišlo 231 mil. eur, pričom 230 mil. eur pochádzalo z ostatných krajín Európskej únie, a zo Slovenska celkovo odišlo 61 mil. eur. Slovensko bolo vlani krajinou s najväčším podielom krajín EÚ pri príleve peňazí prostredníctvom osobných transferov (99 %). Ďalšími krajinami, do ktorých prostredníctvom osobných transferov prišli peniaze hlavne z ostatných štátov EÚ, boli Maďarsko (95 %), Luxembursko (94 %) a Poľsko a Rumunsko (zhodne 87 %).