Smerovanie verejných financií k prebytkovej bilancii je pozitívnym signálom. Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) vo svojom stanovisku k návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky. Predseda úradu Karol Mitrík na utorňajšom rokovaní parlamentného finančného výboru zároveň pochválil fakt, že rozpočet bol podľa kontrolórov spracovaný v súlade s rozpočtovými pravidlami.
NKÚ však vo svojom stanovisku upozorňuje aj na viaceré riziká. Tie kontrolóri identifikovali najmä v podfinancovaní niektorých sektorov. Šéf úradu pripomína napríklad fakt, že štát bude v budúcom roku platiť za svojich poistencov do systému zdravotného poistenia 4,5-krát menej ako ekonomicky aktívne osoby. Tento stav sa podľa neho môže prejaviť v zvyšovaní zadlženosti nemocníc a prehlbovaní modernizačného dlhu.
Podobne úrad vníma pretrvávajúce nedostatočné finančné zabezpečenie údržby a opravy ciest prvej triedy a ako problematické označuje aj financovanie modernizácie železničnej infraštruktúry. Rezervy kontrolóri identifikovali aj v navrhovanom rozpočte kapitoly rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde upozorňuje na takmer 50-percentné zníženie výdavkov pre oblasť politiky zamestnanosti. To môže podľa Mitríka viesť k pomalšiemu odstraňovaniu regionálnych rozdielov, či k zvyšovaniu počtu dlhodobo nezamestnaných ľudí s nižším vzdelaním.
Neuspokojivý stav kontrolóri vnímajú aj pri čerpaní eurofondov. Slovensko v treťom programovacom období na roky 2014 až 2020 podľa NKÚ zatiaľ vyčerpalo 2 mld. eur, čo predstavuje necelých 14,5 % z celkovej alokácie pre Slovensko. „Zlá vnútorná kontrola, nedostatočné riadenie operačných programov a tiež slabý monitoring dosahovania cieľov schválených projektov môže mať negatívny dopad na vývoj štátneho rozpočtu, dosiahnutie jeho kľúčových cieľov,“ dodáva NKÚ.