ČLÁNOK




SIS vlani zistila nehospodárne nakladanie s majetkom štátu
21. mája 2018

Energetika bola v záujme Slovenskej informačnej služby (SIS) aj v minulom roku. Štátna tajná služba napríklad zistila nehospodárne nakladanie s majetkom vo vlastníctve štátu a samosprávy. „Spravodajské informácie získané v minulom roku naznačujú, že naďalej dochádzalo k poškodzovaniu hospodárskych záujmov Slovenskej republiky v niektorých spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu. V tomto smere boli monitorované najmä pretrvávajúce riziká spojené s dostavbou veľkých energetických projektov, ktoré spolufinancuje štát,“ uviedla vo svojej správe tajná služba.

Prioritou SIS bola v minulom roku oblasť energetickej bezpečnosti. Slovensko je totiž okrem elektrickej energie odkázané na dovoz kľúčových energetických surovín, ako sú ropa a zemný plyn. Cez Slovensko zároveň vedú dôležité plynárenské a ropné tranzitné koridory, ktoré sú najmä v prípade tranzitu plynu určujúce pre energetickú bezpečnosť veľkej časti Európy.

Najcitlivejším bodom pre energetickú bezpečnosť SR, na ktorý sa SIS intenzívne zameriava, je otázka možných ohrození dodávok a tranzitu plynu. „Bezpečnosť Slovenska v oblasti zásobovania plynom sa od poslednej plynovej krízy v roku 2009 zásadne zlepšila vďaka vytvoreniu alternatívnych možností dodávok. Negatívny vývoj a postupný rast rizík pre Slovenska bol však zaznamenaný v súvislosti so snahami o presmerovanie tranzitu ruského plynu mimo Slovenska. Uvedený moment a predpokladaný vývoj boli preto predmetom analýz SIS a odhadov možného vývoja,“ uviedla SIS.

V oblasti ropy sa pozornosť tajnej služby sústredila predovšetkým na riziká, ktoré by mohli prerušiť alebo podstatne znížiť objem dodávok pre rafinériu Slovnaft alebo tranzitu ropy cez územie Slovenska. „Spravodajsky sme monitorovali aj javy predstavujúce hrozby pre jadrové zariadenia, elektrárne s vysokým inštalovaným výkonom, strategické priemyselné podniky, prenosovú sústavu, slovenskú tranzitnú plynárenskú sústavu, tranzitnú ropovodnú sieť a veľkokapacitné zásobníky zemného plynu, ropy a pohonných hmôt,“ dodala SIS.

V oblasti klasickej i jadrovej výroby, ako aj distribúcie elektrickej energie sa tajná služba venuje bezpečnostným rizikám, ktoré by mohli ohroziť prevádzku alebo výstavbu elektrární a distribučných sietí. „Pomerne významným fenoménom, ktorý by potenciálne mohol ohroziť dodávky elektrickej energie spotrebiteľom aj na Slovensku, je hrozba kybernetických útokov na energetickú infraštruktúru,“ upozornila SIS.

Agenti SIS taktiež upozornili na možné hospodárske riziká v súvislosti s nedostatočnými investíciami jednej z energetických distribučných spoločností do rekonštrukcie existujúcich rozvodných sietí.

SIS venovala pozornosť aj problematike čerpania dotácií zo štrukturálnych fondov EÚ a štátneho rozpočtu. „Príjemcom zo zákona boli zaslané informácie o podvodnom čerpaní dotácií na základe fiktívnych alebo nadhodnotených prác. Išlo napríklad o dotácie na podporu výskumno-vývojových projektov, projektov rozvoja vidieka a dotácií na zníženie energetickej náročnosti verejných budov,“ konštatovala SIS, ktorá informovala aj o podozrení, že dochádza k podvodnému čerpaniu dotácií na likvidáciu environmentálnych záťaží.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 11. 2024

USD 1,090 0,002
CZK 25,288 0,042
GBP 0,841 0,001
HUF 407,830 0,080
CAD 1,516 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS