ČLÁNOK




Nové úverové pravidlá neprinesú podľa Slovenskej sporiteľne v júli zásadné zmeny
17. mája 2018

Priaznivá ekonomická situácia, rastúce mzdy, zvyšujúca sa životná úroveň a lacné úvery spôsobili, že Slovensko má jeden z najrýchlejších rastov úverov v rámci EÚ. Národná banka Slovenska (NBS) preto pripravila viacero opatrení, ktoré majú tento rast spomaliť. Opatrenia sa však podľa vyjadrení Slovenskej sporiteľne, ktorá je najväčšou bankou na slovenskom trhu, výrazne nedotknú fungovania trhu. Aspoň nie hneď v lete, kedy majú pravidlá vstúpiť do platnosti. V roku 2019 by mali viesť k miernemu spomaleniu dopytu a v horizonte piatich rokov sporiteľňa očakáva spomalenie rastu úverov na bývanie z 13 % na 6 % ročne.

Maximálny úver na bývanie bude 90 % z hodnoty nehnuteľnosti (tzv. Loan to Value, 90 LTV). Teda 90 a viac percentné hypotéky v praxi končia. Avšak ako uviedla Slovenská sporiteľňa, podiel úverov s LTV vyšším ako 90 % sa už dva roky pohybuje okolo hranice 7 %, nepôjde teda o veľkú zmenu. NBS zároveň postupne obmedzuje podiel úverov medzi 80 a 90 LTV. Od 1. júla budú môcť banky poskytnúť 35 % takýchto nových úverov. „Túto hranicu sme s 33-percentným podielom úverov nad 80 % LTV spĺňali už v poslednom štvrťroku 2017. Nepredpokladáme tak prakticky žiaden dopad,“ hovorí vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne Ján Bača.

Maximálny dlh bude 8-násobok ročného čistého príjmu. „Pravidlo maximálneho dlhu bude mať na úverový trh vplyv, ale ak sa pozrieme na súčasný stav a aj na príjem priemerného Slováka, ani tu nás žiadna pohroma od leta nečaká. Podľa zverejnených údajov NBS koncom roka dosahoval podiel úverov presahujúcich 8-násobok čistého príjmu žiadateľa 19 %. To sa prakticky zhoduje s 20-percentnou výnimkou platnou súčasne so zavedením nových limitov,“ uvádza Bača.

Pohľad na priemerné platy Slovákov a priemerné ceny nehnuteľností v jednotlivých krajoch a z nich odvodené maximálne možné zadlženie podľa sporiteľne ukazuje, že pri štandardnom financovaní bývania nevzniknú zásadné problémy. Vo väčšine prípadov totiž o úver na bývanie žiadajú minimálne dvaja ľudia a tí sú posudzovaní spoločne. Limit maximálneho dlhu tak podľa sporiteľne umožní priemerne zarábajúcim dvojiciam v každom z krajov financovať úverom bývanie s výmerou 140 až 200 metrov štvorcových. Výnimkou je len 102 metrov štvorcových v Bratislavskom kraji.

Dopyt po bývaní vyplývajúci z rastu miezd, nízkych úrokových sadzieb a celkovej priaznivej ekonomickej situácie mal podľa sporiteľne vplyv aj na rast cien nehnuteľností. Tento trend však začína spomaľovať. „V poslednom štvrťroku 2017 spomalil rast vo všetkých regiónoch pod 5 % a očakávame, že v tomto roku sa bude pohybovať pod touto hranicou. V roku 2019 budú ceny nehnuteľností zrejme stagnovať,“ povedala hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Na ďalší vývoj bude mať okrem postupného sprísňovania úverových limitov vplyv aj vývoj úrokových sadzieb. Tie na Slovensku už dlhé mesiace patria k najnižším v eurozóne. „Dá sa predpokladať, že Európska centrálna banka v roku 2019 pristúpi k zvýšeniu kľúčových sadzieb, čo sa odrazí aj na sadzbách úverov. Ak by som si dnes brala hypotéku, uprednostnila by som dlhšiu, 3- až 5-ročnú dobu fixácie úrokovej sadzby,“ dodala Valachyová.a


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS