Objem investícií do slovenských štátnych dlhopisov klesá už od roku 2012. Tento pokles pokračoval aj počas roka 2017, keď v medziročnom porovnaní išlo o pokles na úrovni 18 %. K decembru tak tvorili tieto dlhopisy necelých 73 % celkového objemu investícií do dlhopisov a necelých 10 % celkových aktív bankového sektora. “Tento podiel dosahuje svoje historické minimá a je porovnateľný s predkrízovým podielom z roku 2008. V rámci EÚ už vykazujú oveľa vyššie podiely bankové sektory v Maďarsku, Rumunsku alebo v Poľsku,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS).
Podiel investícií do zahraničných štátnych dlhopisov takisto poklesol. Dôvodom bol podľa centrálnej banky najmä odpredaj väčšieho objemu talianskych štátnych dlhopisov v marci a decembri 2017. Na druhej strane, mierne rástol objem investícií do poľských a českých štátnych dlhopisov. Najväčší podiel na celkových dlhopisoch tak vykazovali poľské štátne dlhopisy (3,6 %), nasledované talianskymi (3,4 %) a českými (2,3 %).
Naďalej tak podľa Národnej banky Slovenska platí, že investície do zahraničných štátnych dlhopisov sú z pohľadu bankového sektora relatívne málo významné. Vo vybraných stredne veľkých a menších bankách síce podiel zahraničných štátnych dlhopisov na vlastných zdrojoch môže byť výraznejší, vo všetkých prípadoch je však portfólio týchto dlhopisov diverzifikované.