ČLÁNOK




V energetike zostalo veľa nesplnených vládnych úloh
20. marca 2018

 V polčase vládneho obdobia a v čase príchodu zrekonštruovanej vlády čaká Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ešte veľa práce v energetike. Podľa programového vyhlásenia, ktoré by si mala podľa slov dezignovaného premiéra Petra Pellegriniho osvojiť aj staronová vláda, sa totiž rezortu hospodárstva z oblasti energetiky nepodarilo veľa splniť. Minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou bude vo svojej funkcii pokračovať aj pod vedením nového premiéra Petra Pellegriniho, sľúbil začiatkom tohto roka, teda pred vypuknutím politickej krízy, najväčšie zmeny v energetike v tomto roku.

Ministerstvo chce v tomto roku v prvom rade zreformovať systém podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). „Budú vytvorené podmienky pre optimálne využívanie OZE v energetickom mixe, tak aby boli zabezpečené ciele SR vyplývajúce z legislatívy EÚ. Pri využívaní obnoviteľných zdrojov bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciou vplyvov na koncové ceny energií,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády, ktoré si chce osvojiť aj zrekonštruovaná vláda.

V programovom vyhlásení sľúbila vláda aj riešenie vysokých cien elektriny pre priemysel. „Pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu vláda posúdi možnosti, ktoré povedú k zníženiu koncovej ceny elektriny pre priemyselných odberateľov, a to v súlade s pravidlami EÚ pre oblasť štátnej pomoci,“ napísali vo vyhlásení. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že vysoké ceny elektriny pre priemysel by sa mali vyriešiť po tom, ako sa príjme nový systéme podpory OZE a KVET.

Vláda splnila energetický sľub v otázke podpory pre zvyšovanie dodávok plynu a ropy. „Slovenská republika je vysoko závislá na dovoze energetických surovín. Preto budú vytvárané podmienky pre zvyšovanie bezpečnosti dodávok plynu a ropy a podporu infraštruktúrnych projektov, ktoré umožnia diverzifikáciu energetických zdrojov a trás,“ uvádza sa v programovom vyhlásení. Vládny kabinet jasne politicky podporil plynovodný projekt Eastring, ktorý chce realizovať pološtátny podnik Eustream. Plynovod Eastring má spojiť Slovensko s Balkánom, má viesť až do Bulharska. Vláda stále podporuje výstavbu ropovodu medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa počas vládnutia kabinetu, ktorý vznikol z parlamentných volieb v roku 2016, dostavajú tretí a štvrtý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce. Vláda sa zaviazala vytvárať podmienky preto, aby bol tento jadrový projekt dotiahnutý dokonca. Zanalyzovať ešte má, ako naloží s projektom výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

„Posilníme regionálnu spoluprácu podporou významu medzištátnych prepojení energetických sústav so susednými krajinami. Prioritou bude podpora konceptu severojužného energetického prepojenia,“ napísala vláda vo svojom programovom vyhlásení. Pred rokom Slovenská elektrizačná prenosová sústava definitívne podpísala s maďarskou stranou zmluvu o výstavbe dvoch 2×400 kilovoltových vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Vláda pred začiatkom svojho vládnutia vo svojom programovom vyhlásení taktiež uviedla, že považuje dôsledné využívanie regulačného rámca na stabilitu cien energií za dôležitú súčasť energetickej bezpečnosti a jeden z dôležitých nástrojov podporujúcich udržateľný rozvoj hospodárstva, konkurencieschopnosť priemyslu a kvalitný život domácností. „Z uvedených dôvodov bude vláda v súlade s právom EÚ a SR vytvárať podmienky pre nezávislosť regulačného orgánu pri plnení jeho úloh,“ píše sa vo vyhlásení. To všetko má splniť nový predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek, ktorý do funkcie nastúpil po vlaňajšej kauze s cenami energií. Aj keď nový predseda regulačného úradu nastúpil priamo z parlamentu, kde zastupoval stranu Smer-SD, tvrdí, že dokáže byť nezávislý. Má to dokazovať fakt, že prešiel výberovým konaním, kde mali zastúpenie najmä zamestnávateľské zväzy, ktoré si ho vybrali zo štyroch prihlásených kandidátov.

Pred dvoma rokmi sa vláda Roberta Fica, ktorá je v súčasnosti v demisii, taktiež zaviazala, že vyrieši problém s energetickou chudobou. „Vláda dôrazne podporí zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov vrátane riešenia energetickej chudoby,“ uvádza sa v programovom vyhlásení. Podľa ostatných vyjadrení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa ide pracovať na úplne novej koncepcie riešenia energetickej chudoby. Termín jej prijatia nie je známy.

Vládny kabinet sa taktiež zaviazal preskúmať surovinovú politiku SR. Chcel tak identifikovať kritické suroviny pre rozvoj hospodárstva SR. „Surovinová politika bude vychádzať z efektívneho nasadenia inteligentných technológií v oblasti spracovania surovín a odpadov v regióne i ch výskytu. Vláda vytvorí podmienky pre efektívne riadenie ťažby nerastných surovín s dôrazom na sociálne, ekonomické a environmentálne aspekty a to tak, aby sa efektívne zhodnotil potenciál slovenskej základne nerastných surovín v prospech občanov SR,“ konštatuje sa v programovom vyhlásení vlády z roku 2016.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS