Najčastejšími zahraničnými vlastníkmi slovenských firiem sú Česi, Maďari a Rakúšania. Vyplýva to z analýzy vlastníckej štruktúry slovenských firiem, ktorú zverejnila poradenská firma Bisnode. Podnikatelia z Českej republiky ovládajú 9 591 slovenských firiem. Druhí skončili Maďari, ktorí kontrolujú 9 391 slovenských spoločností a s výraznejším odstupom nasledujú Rakúšania s 3 803 firmami.
Podľa Bisnode cezhraničnú ekonomickú aktivitu ovplyvňuje nielen atraktivita hospodárskeho prostredia či obchodný potenciál rastu, ale aj historická prepojenosť biznisu. „V prípade českých podnikateľov, mnoho firiem vzniklo ešte v období spoločného štátu a pri rozširovaní podnikateľských aktivít českých firiem býva Slovensko často prvou voľbou vďaka minimálnej jazykovej bariére a podobnosti podnikateľského prostredia. Naproti tomu Maďari sú najväčšou menšinou na Slovensku a až pre pol milióna Slovákov je maďarčina rodným jazykom,“ zhodnotila analytička Bisnode Petra
Z pohľadu objemu kapitálu, ktorý v slovenských firmách ovládajú zahraniční vlastníci, vedie s 5,2 miliardy eur Holandsko. S výrazným odstupom nasleduje Česká republika (2,4 miliardy eur) a Nemecko (1,8 miliardy eur). „Holandsko je pre českých a slovenských podnikateľov stále jedným z najobľúbenejších daňových rajov, ktorý je využívaný pre vytváranie holdingových štruktúr,“ upozornila Štěpánová. Doplnila, že v prvej desiatke najväčších zahraničných vlastníkov slovenských firiem figurujú aj ďalšie daňové raje ako Luxembursko a Cyprus.