Jednou z významných zmien, ktorú nový autorský zákon prináša je doplnenie a rozšírenie katalógu výnimiek a obmedzení, ktoré umožňujú použitie chránených diel bez povinnosti získať súhlas autora a bez zaplatenia licenčnej odmeny. Sem patrí napr. právo na vyhotovenie rozmnoženiny na súkromnú potrebu, ale aj použitie diel pri školských predstaveniach, v knižniciach či použitie galériami (napr. vystavovanie diel), ako aj osobami so zdravotným postihnutím.
Nový autorský zákon sa v osobitnej časti venuje aj zmluvnému právu. Posilňuje postavenie autora pri rokovaní o licenčnej odmene a iných podmienkach licenčnej zmluvy, zavádza inštitút odstúpenia od licenčnej zmluvy za nevyužívanie licencie a upravuje nový zmluvný podtyp, tzv. rozšírenú hromadnú licenčnú zmluvu. Tá umožní licenčnou zmluvou v niektorých prípadoch vysporiadať nielen práva k dielam autorov, ktorých zastupuje organizácia kolektívnej správy, ale aj práva k dielam nezastupovaných autorov (napr. pre potreby použitia tzv. obchodne nedostupných diel, či pre použitie diel vo vysielaní).
Používatelia diel akými sú napr. reštauračné zariadenia, hotely, kaderníctva, atď. (ak sa v nich nachádza napr. rádio) budú môcť jednou licenčnou zmluvou tiež vysporiadať práva všetkých nositeľov práv, ktorí sú zastupovaní viacerými organizáciami kolektívnej správy. Umožní im to tzv. povinná dohoda o spoločnej správe (one-stop-shop).
Nový autorský zákon zohľadňuje aj vývoj informačnej a vedomostnej spoločnosti. Zásadnou novinkou je zavedenie právneho režimu „nájmu“ rozmnoženiny diel v digitálnej forme pri službách digitálnych „videopožičovní“ (Video On-demand, resp. audiovizuálne mediálne služby na požiadanie). Zároveň upravuje používanie diel v digitálnom prostredí (napr. tzv. e-lending).
V súvislosti s ochranou originálov diel, ktoré sú umiestnené na verejnom priestranstve, sa stanovuje nová informačná povinnosť vlastníka diela voči autorovi v prípadoch, ak chce tento originál diela zničiť alebo premiestniť.
Doteraz platný autorský zákon bol schválený v roku 2003. Od tej doby došlo k výraznému posunu v oblasti tvorby, ako aj v oblasti používania diel. Nový autorský zákon zohľadňuje rozvoj digitálneho prostredia, zjednodušuje prístup k chránenému obsahu pri riadnom vysporiadaní práv autorov, posilňuje postavenie autorov v licenčných vzťahoch, zároveň zabezpečuje vyváženie záujmov na strane nositeľov práv aj používateľov a zvyšuje transparentnosť a efektívnosť výkonu kolektívnej správy práv a prináša účinnejšiu kontrolu organizácií kolektívnej správy priamo zastupovanými nositeľmi práv, ako aj používateľmi.