ČLÁNOK




Štát stále nemá v SE poradcu, ktorý by mu pri kúpe radil
7. júla 2015

Štát stále neposlal do Slovenských elektrární svojich poradcov, ktorí by pre neho urobili hĺbkový audit. Vďaka auditu by sa mali potenciálni záujemcovia o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární dozvedieť o skutočnom stave podniku. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková, v budúcnosti však nie je vylúčené, že aj štát pošle do slovenského dominantného výrobcu elektriny svoju poradenskú spoločnosť. „Nevylučujeme, že v budúcnosti, v prípade, že sa vláda SR rozhodne pre prípadnú kúpu akcií Slovenských elektrární, zrealizujeme aj výberové konanie na poradenskú spoločnosť,“ uviedla Žiaková.

Spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá je jedným z dvoch známych záujemcov o predávaný podiel elektrární, si nevie takúto transakciu bez poradcov predstaviť. „V transakciách obdobného rozsahu obvykle využívame služby top poradenských a konzultačných služieb, a to najmä medzinárodných bánk a právnych, finančných, daňových a technických poradcov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj.

Okrem EPH, ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, prejavila záujem o elektrárne aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. „Konzorcium Slovnaft a MVM spolupracuje s tímom medzinárodných poradcov počas celého procesu,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Dlho sa hovorilo aj o záujme čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation. Tá však prednedávnom podľa agentúry Reuters uviedla, že stále len zvažuje predloženie ponuky. Podľa medializovaných informácií nie je vylúčený ani záujem fínskej spoločnosti Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila.

Najvyšší vládni predstavitelia na čele s premiérom Robertom Ficom a ministrom hospodárstva Vazilom Hudákom sa mali v júni stretnúť s najvyššími predstaviteľmi talianskej spoločnosti Enel, ktorá spomínaný podiel v elektrárňach predáva. Na rokovaní sa mali ujasniť postoje oboch strán k celému procesu predaja. Verejnosť sa mala dozvedieť, či štát bude mať záujem o predávaný podiel, a ak áno, či len o jeho časť alebo o celý podiel. Nový termín stretnutia zatiaľ nie je známy. „Zatiaľ nový termín nebol dohodnutý,“ konštatovala Žiaková.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS